پایان نامه رشته فیزیک | مشاوره انجام پایان نامه رشته فیزیک

پایان نامه رشته فیزیک

پایان نامه رشته فیزیک | مشاوره انجام پایان نامه رشته فیزیک

پایان نامه رشته فیزیک | مشاوره انجام پایان نامه رشته فیزیک

هدف

در معرفی علم فیزیک دکتر پروین استاد فیزیک دانشگاه امیرکبیر می‌گوید: «فیزیک علم زندگی و اصلا علم حیات است» . و یا دکتر منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران معتقد است هر چیزی که در اطراف خویش می‌بینیم به فیزیک ربط پیدا می‌کند. همچنین پاسخ به بسیاری از سوالهایی را که همیشه ذهن بشر به آن مشغول بوده است به وسیله علم فیزیک می‌توان داد. مثل این که دنیا چگونه بوجود آمده است؟ از چه تشکیل شده و کوچکترین جزء آن چیست؟

در کل می‌توان گفت که جهان در بزرگترین مقیاس تا ریزترین مقیاس در ارتباط با علم فیزیک می‌باشد.

یکی دیگر از استادان دانشگاه نیز فیزیک را دانش کشف و استفاده عملی از قوانین و روابط حاکم بر پدیده‌های طبیعی می‌نامد که مبنای این دانش بر تجربه و آزمایش استوار است.

ماهیت :

رشته فیزیک در حد لیسانس عبارت است از فیزیک دبیرستانی به اضافه فیزیک قرن بیستم . از سوی دیگر می‌توان گفت که فیزیک در حد لیسانس مفاهیم فیزیکی دبیرستانی را عمیق‌تر کرده و طرز برخورد با مسائل فیزیکی را آموزش می‌دهد».

دکتر پروین نیز می‌گوید: «فیزیک دانشگاهی بر پایه کتاب فیزیک هالیدی و برخی کتب دیگر که به زمینه‌های فیزیک مدرن می‌پردازد، قرار گرفته است یعنی به نظر من اگر کسی مطالبی را که در فیزیک هالیدی نوشته شده است به درستی بفهمد باید به او لیسانس فیزیکش را بدهند».

گرایش‌های مقطع لیسانس

رشته فیزیک در دوره کارشناسی دارای 5 گرایش اتمی مولکولی ، هسته‌ای ، حالت جامد ، هواشناسی و نجوم است (البته فیزیک دارای گرایش دبیری نیز هست که ما در اینجا به بررسی آن نمی‌پردازیم چرا که گرایش دبیری به عنوان یک گرایش تخصصی در علم فیزیک مطرح نمی‌باشد) که تعداد واحدهای تخصصی هر یک از این گرایش‌ها در دوره کارشناسی بسیار محدود است و به همین دلیل گرایش‌های فوق در این دوره تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند.

برای اطلاع هرچه بیشتر به معرفی اجمالی هر یک از گرایشهای این دوره می‌پردازیم.

گرایش اتمی – مولکولی

فیزیک اتمی- مولکولی که مربوط به فیزیک جدید است از زمانی متولد شد که دانشمندان متوجه شدند کوچکترین جزء در طبیعت اتم نیست بلکه اتم از اجزای کوچکتری به نام الکترون‌ها و هسته تشکیل شده است. یعنی اتم از هسته‌ای تشکیل شده است که الکترون ‌هایی در اطراف آن می‌گردند.

دکتر منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران در ادامه سخنان خویش می‌گوید: «در این میان فیزیک اتمی به بررسی نقل و انتقال‌های الکترون‌های اطراف هسته می‌پردازد و خواص آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. یعنی ما در فیزیک اتمی کاری به این نداریم که هسته از چه تشکیل شده است بلکه هسته برایمان مرکزی با بار مثبت است و بیشتر توجه ما جلب الکترون‌های اطراف هسته می‌شود».

دکتر هوشنگ روحانی‌زاده استاد فیزیک دانشگاه تهران نیز در معرفی فیزیک اتمی می‌گوید: «اگر ما بپذیریم که در کل، علم فیزیک به دو بخش دنیای بزرگ و دنیای کوچک تقسیم می‌شود. دنیای بزرگ فیزیک ، مربوط به دنیای روزمره است و در آن حرکت اتومبیل‌ها، موشک، ماهواره و در کل تمام حرکاتی که می‌بینیم مورد بررسی قرار می‌گیرد، فیزیک اتمی به دنیای بی‌نهایت کوچک‌ها برمی‌گردد چرا که ما در فیزیک‌اتمی به بررسی ساختار ذره‌ای به نام اتم می‌پردازیم و این که اتم چگونه تشکیل شده و چه ویژگی‌هایی دارد؟»

گرایش فیزیک هسته‌ای

دکتر رهبر در معرفی فیزیک هسته‌ای می‌گوید: «در فیزیک هسته‌ای، خود هسته، مورد مطالعه قرار می‌گیرد یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی می‌کنند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حکمفرما است و در نتیجه واکنش‌های انجام شده،‌ چقدر انرژی آزاد می‌گردد؟»

دکتر دویلو نیز در معرفی این گرایش می‌گوید: « انرژی هسته‌ای و رادیوایزوتوپ ‌ها مسائلی هستندکه در فیزیک هسته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد».

فیزیک حالت جامد

گرایش حالت جامد مربوط به سیستم‌های بس ذره‌ای مخصوصا جامدات است.

سامان مقیمی عراقی در ادامه می‌گوید: «ابتدایی‌ترین کار در این گرایش بررسی بلورهای جامدات و خواص اپتیک ی ، مکانیک ی، الکتریکی و صوتی امواج ی است که در آن منتشر می‌شود که این بررسی منجر به پدیده‌های مختلفی مثل ابر رسانایی، نیم رسانایی و یا پخش و انتقال گرما می‌گردد.»

دکتر پروین نیز می‌گوید: «مطالعه دانش مربوط به کریستال‌ها و ویژگی‌های فیزیکی آنها به گرایش حالت جامد بر می‌گردد.»

گرایش هواشناسی

دو گرایش نجوم هواشناسی بسیار محدودتر از سه گرایش اتمی – مولکولی، هسته‌ای و حالت جامد ارائه می‌شود. برای مثال در سال تحصیل 79-78 گرایش هواشناسی تنها در دانشگاه هرمزگان ارائه شده و گرایش نجوم اصلا ارائه نشده است.

اما در معرفی این گرایش سامان مقیمی عراقی می‌گوید:

«گرایش هواشناسی ، اطلاعات پایه‌ای و متنوعی درباره انواع پدیده‌های جوی و برخورد علمی با آنها ارائه می‌دهد و همچنین با مطالعه دینامیک وضعیت هوا می‌توان بررسی کرد که شرایط هوا چگونه تغییر کرده و چه پارامترهایی برای ایجاد این تغییر لازم است؟»

گرایش نجوم

سه بخش اصلی این گرایش را نجوم رصدی، اخترشناسی و کیهان‌شناسی تشکیل می‌دهد.

سامان مقیمی عراقی در ادامه می‌گوید: «در بخش نجوم که جنبه مشاهداتی دارد، پدیده‌های مختلف نجومی را رصد و ثبت کرده و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می‌سنجد.

در اخترشناسی جنبه نظری دارد وضعیت ستارگان مورد مطالعه قرار می‌گیرد یعنی بررسی می‌شود که هر ستاره در چه مرحله‌ای قرار دارد و چه اتفاقاتی برایش رخ می‌دهد؟

بخش کیهان‌شناسی با این که زیاد جنبه نجومی ندارد اما به هرحال پیشرفتش را مدیون علم نجوم است. به این معنی که مدل‌های مختلف کیهان‌شناسی باید با داده‌های رصدی مطابقت کند.» گفتنی است که این کیهان‌شناسی به صورت کلاسیک به چگونگی ایجاد جهان و تشکیل ساختارهای کهکشانی مانند خوشه‌ها و ابر خوشه‌ها می‌پردازد.

آینده شغلی ، بازار کار، درآمد

امروزه اگر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید پژوهش کند و چیزهای جدیدی بسازد. اگر بخواهد پژوهش کند باید به آزمایشگاهها برود و اگر بخواهد در آزمایشگاهها کار کند،‌ احتیاج به تیم علمی دارد و در یک تیم علمی نیز همیشه متخصصان شاخه‌های مختلف فیزیک حضور دارند چون هر کاری که بخواهیم انجام بدهیم باید بنیان فیزیکی داشته باشد.

دکتر پروین در ادامه می گوید: «برای مثال اگر بخواهیم یک دستگاه الکتریکی بسازیم اول باید بدانیم چه قوانین فیزیکی بر آن حاکم است و بعد از شناخت آن قوانین، می‌توان دستگاه مورد نظر را با استفاده از فن و هنر ساخت.

«اگر کسی فیزیک را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف کشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیک مطلب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.»

آقای صحبت‌زاده دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه شهید بهشتی در مورد موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان فیزیک می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان این رشته در حد کارشناسی می‌توانند در صنعت مخابرات و ارتباطات ، نیروگاههای هسته‌ای ، مراکز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشکی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت کنند.»

داریوش شیرازی فارغ‌التحصیل این رشته نیز می‌گوید: «اگر کسی به امید به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب، واردرشته فیزیک بشود، باید بداند که در انتها فقط یک مدرک لیسانس به دست خواهد آورد. برای این که رشته‌های علوم پایه و از جمله فیزیک در جامعه ما موقعیت کاری مناسبی ندارند و در نهایت اگر شانس داشته باشند جذب کلاسهای تقویتی و خصوصی می‌شوند.»

البته این در مورد دانشجویانی صدق می‌کند که رشته فیزیک انتخاب چهل یا سی به بعد آنها بوده است و در واقع به امید این که فقط در دانشگاه پذیرفته شوند این رشته را انتخاب کرده‌اند وگرنه دانشجویانی که با علاقه و دقت و تامل بسیار این رشته را انتخاب کرده‌اند حتی به صورت خصوصی نیز در این رشته فعالیت می‌کند. برای مثال یکی از فارغ‌التحصیلان این رشته کارگاهی برای ساخت وسایل اپتیکی دایر کرده است و یا تعدادی از فارغ‌التحصیلان با شرکت ایران خودرو برای بعضی از پروژه‌های این شرکت قرارداد بسته‌اند چون دانشجویان این رشته یاد می‌گیرند با مسائلی که در پیش رویشان قرار می‌گیرد براحتی برخورد کرده و مدل‌ ساده‌ای برای حل مسائل ارائه بدهند.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه:

اسماعیلیان دانشجوی دکتری فیزیک هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید: «فیزیک منهای ریاضی یعنی صفر به همین دلیل دانشجویان این رشته باید از نظر ریاضیات در سطح بسیار بالایی باشند.»

سامان مقیمی عراقی نیز معتقد است که دانشجوی این رشته باید به فیزیک علاقه‌مند باشد به این معنی که از آنچه یاد گرفته است بتواند در زندگی روزمره خویش استفاده کند.

برای مثال با توجه به معلومات فیزیک دبیرستانی خود بررسی کند که آبی که از شیر آب می‌ریزد چرا به تدریج باریک می‌شود و سطح مقطع آن در این هنگام به چه حدی می‌رسد؟

بی‌شک عواملی که باعث شد نیوتن با افتادن سیب پی به قانون جاذبه ببرد، کنجکاوی مفرط، صبر و بردباری، مطالعه و آزمایش‌های مستمر و قدرت تحلیلی همراه با تفکر فراوان بود که با مشاهده پدیده‌های تکراری و عادی زندگی روزمره قوانینی را کشف کرد.

دکتر منیژه رهبر در این باره می‌گوید: «برخلاف رشته‌های مهندسی که با اتفاقات علمی کار دارند در رشته‌های علوم پایه از جمله فیزیک به چگونگی پیش‌آمدهای علمی توجه می‌کنند و در واقع به دنبال یافتن دلایل و چرایی هر پدیده یا اتفاق هستند و به همین دلیل بچه‌هایی که مستعد،‌ باهوش و کنجکاو هستند، می‌توانند در این رشته موفق گردند.

مطلب پیشنهادی :  برنامه ریزی شغلی و راه های موفقیت در برنامه ریزی شغلی

اما متاسفانه چون در دبیرستان فیزیک بخوبی آموزش داده نمی‌شود و دانش‌آموزان تنها به حفظ فرمول‌ها می‌پردازند، نمی‌توانند بین آنچه خوانده‌اند و آنچه در دنیای خارج وجود دارد، ارتباط برقرار کنند و در نتیجه کنجکاوی آنها تحریک نمی‌شود و تعداد اندکی از دانش‌آموزان با استعداد به رشته فیزیک علاقه‌مند شده و این رشته را انتخاب می‌کنند.»

مهم این است که دانشجوی فیزیک از آنچه در اطرافش اتفاق می‌افتد به راحتی نگذرد.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:

امروزه اگر ما به فکر پیشرفت و ساخت وسایل صنایع مختلف کشورمان از نظامی گرفته تا پزشکی نباشیم باید این صنایع را به صورت آماده از کشورهای دیگر بخریم که این کار احتیاج به سرمایه‌ای گزاف دارد و باعث وابستگی کشور ما به کشورهای صنعتی می‌گردد»

دکتر رهبر نیز در همین زمینه می‌گوید: «ما در ایران صنایع چندانی نداریم و صنایع موجود نیز بیشتر مونتاژ بوده و ابتکاری نیست اما اگر روزی بخواهیم صنایع پیشرفته‌ای داشته باشیم باید خواص مواد را بدانیم تا متوجه شویم که چطور می‌توان از آنها استفاده بهتری بکنیم و وضعیت آن را بهبود ببخشیم و چنین پیشرفتی تنها با توسعه و پیشرفت علم فیزیک امکان‌پذیر است چرا که متخصصان فیزیک می‌توانند موجب بهبود کیفیت محصولات گشته و یا وسایل جدید طراحی بکند. یعنی ما به جای این که مواد خام خود را خیلی ارزان صادر کنیم به یاری دانش فیزیک آنها را به محصولات ساخته تبدیل بکنیم چرا که این محصولات ارزش افزوده بسیار زیادی دارد.

کار ی کشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن انجام داد. چون این کشور به یاری صنایع نیمه ‌رسانا، ترانزیستور و الکترونیک پیشرفت کرده است،‌صنایعی که علم زیربنایی آنها فیزیک می‌باشد.»

نکات تکمیلی

دکتر هادی دویلو استاد مهندسی هسته‌ای دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر می‌گوید: «بیشتر واحدهای درسی دانشجویان گرایش‌های مختلف رشته فیزیک، در دوره لیسانس مشترک چرا که دانشجویان فیزیک تنها در سال آخر تحصیلی اقدام به انتخاب گرایش خود می‌کنند و هر گرایش نیز تنها 9 واحد تخصصی یعنی سه درس تدریس می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان بین یک لیسانس گرایش فیزیک حالت جامد یا هسته ‌ای و یا سایر گرایشهای تفاوتی قائل شد یعنی یک لیسانس فیزیک در هیچ‌یک از گرایشها متخصص نمی‌شود».

دکتر عراقی استاد فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر همین امر می‌گوید: «هر دانشجوی فیزیک در دوره کارشناسی باید 130 واحد بگذراند که دروس تخصصی هر یک از گرایشها فقط 9 واحد از این 130 واحد است و بدون شک 9 واحد نمی‌تواند تغییری در دیدگاه دانشجویان ایجاد کند و هر دانشجو فقط شناختی جزئی نسبت به گرایش مورد نظر خود پیدا می‌کند. تازه، گاه همین 9 واحد نیز به گونه‌ای مشترک اما در دروسی مختلف در هر یک از گرایشها تدریس می‌شود یعنی کتابها یا واحدهای درسی هر گرایش، متفاوت است اما در کل همه به اطلاعات یکسانی دست پیدا می‌کنند. در نتیجه یک لیسانسه فیزیک، یک کارشناس فیزیک به معنای عام آن است و کارشناس یا متخصص در یکی از گرایشهای فوق به شمار نمی‌آید.

موضوعات پیشنهادی پایان نامه رشته فیزیک (کلیه گرایش ها)

رشته فیزیک-  گرایش نجوم  

 • خور لرزه شناسی و کاربرد آن در مطالعه چرخش تفاضلی خورشید
 • دستگاههای دوستاره ای تفکیک پذیر و تعیین مدار آنها

رشته فیزیک-  گرایش فیزیک دریا     

 • بررسی پارامترهای هواشناسی و دریایی در پخش لکه نفت و مدل آلودگی نفتی در خلیج فارس
 • بررسی مشخصه های امواج ناشی از باد در خلیج فارس( منطقه بوشهر)

رشته فیزیک – گرایش آزاد

 • قضیه هاگ در فضا-زمان گسسته
 • حالت های همدوس گروه پوآنکاره
 • تولید کامپوزیت دی بورید تیتانیوم در زمینه نیکل به روش سنتز احتراقی
 • کاربرد موجک ها در اپتیک کوانتومی
 • محاسبه سطح مقطع راداری یک مخروط فلزی ایده آل
 • عمق نفوذ مغناطیسی ابررساناهای موج d- با استفاده از نظریه لندن
 • کوانتش میدان های الکترومغناطیسی در حضور یک نقطه ی کوانتومی نیمرسانا
 • تغییرپذیری اوزون جوی و برهم کنش آن با ورد ایست و آرام سپهر پائینی
 • برهم کنش نور غیرکلاسیک با اتم دو ترازی: آشکارسازی نور غیرکلاسیک
 • اثرات جوی بر انتشار امواج الکترومغناطیسی و بررسی کانال های رادیویی در منطقه خلیج فارس
 • بررسی ارتباط بین تابع اطلاع فیشر و معادلات کانونیک هامیلتون
 • بررسی زمانی و مکانی برخی از آلاینده های گازی در تهران بزرگ
 • بررسی درهم تنیدگی کوانتومی یک اتم دو ترازه با میدان فوتونی
 • تهیه ی نانو پودرهای گارنت های ایتریوم- آهن جانشانی شده با آلومینیوم و بررسی ویژگی های مغناطیسی آنها
 • توزیع ۴۰K و ۲۳۲Thو ۲۳۸U و ۱۳۷Cs در برخی مناطق سواحل دریای خزر
 • بر رسی آلودگی هوا و ارزیابی کیفیت هوا در اصفهان
 • نظریه ی تعمیم یافته ی (F(R گرانشی و کیهانشناسی جدید
 • تاثیر جانشانی روی با منیزیم بر ویژگی‌های مغناطیسی فریت منیزیم نانومتری
 • تولید نانوذرات تک سایز نیمرسانای سولفید کادمیم آلائیده با نقره و بررسی کاربردهای آن
 • بهبود کوک¬پذیری یک لیزر دیود با طراحی کاواک خارجی برای بیناب¬نمایی روبیدیم در فاز بخار
 • اطلاع رسانی کوانتومی در فضازمان خمیده
 • بررسی، شبیه سازی و طراحی بلور فوتونی با گاف نوار فوتونی کامل برای ناحیه ی مرئی
 • درهم تنیدگی در نسبیت خاص
 • محاسبه گشتاور مغناطیسی سطحی در بلورهای حالت جامد α-Ce و γ-Ce
 • بررسی نحوه تولید امواج THz و کاربرد آن در بیناب نمایی

رشته فیزیک-گرایش محض  

 • لیزرهای پرقدرت و طراحی یک لیزر CO2
 • بررسی نظری پیرامون پدیده NMR و بررسی امکان ساخت آن در ایران
 • اثر کوانتومی هال
 • لیزرهای GaAs و کاربرد آنها در مخابرات
 • مدارهای مجتمع اپتیکی (OIC)
 • نظریه تابعی چگالی و کاربرد آن در محاسبه همدوش فلزات
 • مطالعه و ساخت لیزر بخار مس با استفاده از کلرورمس
 • بررسی ذخیره سازی انرژی خورشیدی با استفاده از گرمای نهان ذوب سولفات سدیم دکاهیدرات
 • تعمیم نظریه گینزبرگ-لانداو
 • بررسی نظری و تجربی اثر گالوانو مغناطیس در فلزات نیکل و نیکل وانادیوم
 • بررسی محاسبه ضرایب ترابری هلیوم مایع سه عادی و اثر دمای محدود روی این ضرایب
 • بررسی تجربی فرآیند کندوپاش به روش تخلیه با هدفهای مسی و برنجی
 • یون گیری اجسام عایق از هوا
 • الکترتهای آلی Organic Electrets
 • ساخت تقویت کننده TEA لیزرگازکربنیک و اندازه گیری بهره آن
 • حل معادله انتقال گرما و یافتن تغییرات ضریب شکست محیط در حضور تابش های لیزری
 • ترکیب سنجه های فابری-پرو و ویژگی پالایندگی آنها
 • مطالعه تجربی تغییرات ویژگیهای مغناطیسی آهنرباهای فریت باریوم با عملیات کرمانی

رشته فیزیک- گرایش ماده چگال        

 • شارش گرما در مواد مرکب و حل عددی معادله پواسن
 • بررسی خواص فیزیکی پیوندگاههای جوزفسون
 • تولید فریت آهن و بررسی خواص مغناطیسی آن
 • محاسبه ترازهای انرژی قلع(۱۰۲Sn)
 • افت و خیزهای گرمایی میخکوبی و خزش شار و نقش آنها در مقاومت ویژه الکتریکی ابر رساناهای گرم
 • بازآوایی مغناطیسی هسته ای (NMR) در ابر شارهHe-3
 • لایه های ضدبازتاب در گستره مرئی تئوری،تکنولوژی و انجام چند نمونه
 • بررسی نظری کوچ انرژی بین جایگاههای کاتوره ای در بلورهای یونی
 • فرمولبندی توابع حالت کوانتومی در فضای فاز
 • تهیه فریت باریوم به روش همرسوبی
 • محاسبه‌ طول‌ عمر شبه‌ ذرات‌ هلیوم‌ سه‌ عادی به‌ روش‌ میکروسکوپیک‌
 • ساخت فوتورزیستورسلنیم و بررسی خواص فیزیکی آن
 • بررسی اثرات جملات اتلافی بر تضعیف جریان در پیوندگاههای جوزفسون
 • ابرشارگی در ستارگان نوترونی
 • تهیه و مطالعه آهنربای فریت استرانسیوم
 • تهیه‌ فریت‌ نرم‌ نیکل‌ روی‌ با استفاده‌ از اکسیدآهن‌ مجتمع‌ فولادمبارکه‌ و مروری‌ برنظریه‌های‌ مربوط‌
 • بهره گیری از نظریه تابعی چگالی برای مطالعه خواص ساختاری و الکترونی NaCl با استفاده از شبه پتانسیلهای سدیم و کلر تولید شده
 • برخی از ویژگیهای ابر شاره فرمی ( اسپین-یک ) : کاربرد در لیتیم شش( ۶Li) قطبیده اسپینی
 • بررسی پایداری فولرن ها بااستفاده از شبیه سازی دینامیک ملکولی تنگ-بست (TBMDS)
 • مطالعه افت و خیزها در محدوده دمای گذار فاز نماتیک به همسانگرد در بلورهای مایع محبوس
 • مطالعه و ساخت مقاومتهای لایه نازک فلزی و اندازه گیری مقاومت آنها
 • رسانندگی گرمایی در YBa2Cu3O7-δ
 • اثرات غیرموضعی برعمق نفوذ مغناطیسی ابر رساناهای دمای گذار بالا
 • مدل هابارد (بررسی حل دقیق در یک بعد)
 • محاسبه انرژی تبادلی-همبستگی در نظریه تابعی چگالی با به کار بردن تقریب GGG
 • طراحی و ساخت یک جداسازالکتروستاتیکی و مطالعه پدیده های الکتروستاتیکی در فیزیک سطح
 • ساخت سلولهای خورشیدی p-n و اندازه گیری عمق پیوندگاه و بازده آن
 • محاسبه گشتاور وارد بر تیغه بلور مایع نماتیک در میدان مغناطیسی
 • دینامیک دو شاره ای برای چگاله ی بوز- اینشتین خارج از ترازمندی موضعی با ناچگاله
 • اندازه گیری و بررسی مقاومت ویژه الکتریکی و دمای کوری فریت های نیکل و نیکل – روی
 • فازکوانتومی و آمار کسری
 • رابطه بین فاز پا نکاراتنام و آمار کسری
 • اثر جوزفسون در ابررساناهای فولده، فریل، لارکین و اوچینیکف
 • بررسی نظری و تجربی گذار فاز در بلورهای مایع نماتیک
 • وابستگی جریان جوزفسونی به دما
 • دی الکتروفورز ذرات عایق و حبابها
 • نظریه جایگزیده شدگی اندرسون گذار فلز – عایق در دو بعد
 • بررسی مایع لوتینگر
 • الکتریسیته دار شدن مایعات نارسانا در اثر عبور از لوله های فلزی و پلاستیکی
 • محاسبه تحلیلی و عددی گشتاور وارد بر تیغه نازک بلور مایع نماتیک در میدان مغناطیسی
 • تاثیر فشاردر مرحله شکل دهی بر ویژگی های مغناطیسی فریت استرانسیوم ناهمسانگرد
 • بررسی مغناطوتنگش در بس بلورهای فریت نیکل-روی
 • رسانندگی دستگاه های مزوسکوپی و تاثیر همدوسی فاز بر آن
 • ساخت حسگر گازی از سیلیسیوم متخلخل و بررسی حسّاسیت آن نسبت به گاز O2
 • بررسی پایداری نقطه کوانتومی Si/Ge به روش شبیه سازی دینامیک مولکولی
 • مدل زومرفلد در نظریه میدان کوانتومی کراندار
 • بررسی پیشرفت های اخیر در مدل آیزینگ
 • بررسی امکان پذیری سنتز خود انتشار دما بالای کاربید تیتانیم و دی بارید تیتانیم در زمینه آهن
 • مطالعه نظری و محاسبه ی اثرهای اسپین مدار در Fe3Al توسط برنامه ی Wien2k
 • محاسبه ی گاف انرژی بلور Na3As با استفاده از نرم افزار وین دو هزار
 • تهیه پودر نانومغناطیسی اورتوفریت استرانسیوم SrFeOx  به روش مکانوشیمیایی و مطالعه خواص ساختاری، الکترونی و مغناطیسی آن
 • تهیه سرامیک های مگهمایت ومگنتیت با استفاده از اکسید آهن تخلیص شده فولاد مبارکه اصفهان
 • بررسی رفتار الکتریکی لایه‌ی‌نازک کلر و آلومینیوم فتالوسیانین
 • وابستگی دمایی عمق نفوذ در فیلم دی براید منیزم (MgB2)
 • بررسی خواص ساختاری و الکترونی ترکیب BeB2 و مقایسه آن با MgB2
 • جستجوی ابررسانایی در NbB2
 • شبیه سازی ساختار نواری و بررسی امکان وقوع ابررسانایی در آن
 • محاسبه ی ماتریس پراکندگی نقطه ی کوانتومی
 • تهیه پودر نانومتری فریت منگنز از روش همرسوبی
 • بررسی تجربی میرایی بارمیرایی بار روی استات سلولز و تفلون
 • ساخت نمونه های سیلیسیوم متخلخل و بررسی خواص نوری آن
 • تهیه فریت نرم منگنز به روش متداول سرامیکی و بررسی خواص مغناطیسی آن
 • رسانندگی گرمایی فاز A1 ابرشاره ی هلیم سه
 • رسانندگی گرمائی هال درابررساناهای موج -d درحالت آمیخته
 • تولید نور غیرکلاسیک از نقطه های کوانتومی
 • تهیه پودرهای نانومتری فریت منگنز-روی با استفاده از روش مکانوشیمیایی
 • قطبش بلورهای مایع فروالکتریک
 • مطالعه ساختار های مغناطیسی در مقیاس نانو متر
 • بررسی رسانش گرمایی نانو لوله های کربنی
 • مقایسه ویژگی های سطح فرمی CeSn3 و LaSn3 با استفاده از نرم افزار WIEN2K
 • تاثیر زمان آسیاب بر دمای تشکیل فاز فریت منگنز بس ریز
 • ساخت یک دستگاه الکترون مولتی پلایر و اندازه گیری ضریب بهره ی آن
 • نیروهای بین ذره‌ای ناهمسانگرد در کلوئیدهای غوطه‌ور در بلور مایع نماتیک
 • تهیه پودرهای نانومتری LiMn2O4 و بررسی رسانندگی الکتریکی آنها
 • اثر هارتمن در تونل‌زنی کوانتومی
 • محاسبه ی زمان واهلش شبه ذرات گرم در ابرسانای موج- d
 • تهیه‌ی پودرهای نانومتری فریت باریوم شش گوشی نوع M به روش سل- ژل و بررسی ویژگی های مغناطیسی آن ها
 • تهیه فریت نیکل- روی نانومتری با استفاده از ترکیب روش متداول سرامیکی و آلیاژسازی مکانیکی
 • تهیه پودرهای نانومتری فریت منیزیم با روش مکانو شیمیایی و بررسی ویژگی های مغناطیسی آن
 • محاسبه ی ساختار الکترونی و فشار گذار ژرمانیوم در فازهای الماسی، β_tin و شش گوشی ساده
 • تهیه پودرهای نانومتری فریت لیتیوم به روش مکانوشیمیایی و بررسی ویژگیهای مغناطیسی آنها
 • بررسی ویژگی های ساختاری و الکترونی فازهای ژرمانیوم در فشارهای بالا (Cmca, hcp, fcc, bcc, sc)
 • بررسی خواص ساختاری و الکترونی فازهای فشار بالای cd، bct، sh Imma، Cmca، hcp در سیلیسیوم
 • بررسی خواص ساختاری و الکترونی فازهای fcc,BC8,R8 سیلیسیم
 • مطالعه ی خواص مغناطیسی و بین لایه ای نانولایه های Co/Pd دارای ناهمسانگردی مغناطیسی عمودی با استفاده از پراکندگی پرتو ایکس
 • محاسبات ابتدا به ساکن جهت بررسی خواص الکترونی و ساختاری سطوح مشترک Pb/Si
 • تهیه ی اکسید روی نانومتری به روش مکانوشیمیایی و بررسی ویژگی¬های الکتریکی آن
 • تهیه و بررسی ویژگی¬های مغناطیسی پودرهای نانومتری فریت منگنز-روی به وسیله¬ی فرآیند مکانوشیمیایی و استفاده از مخلوط فریت ¬های منگنز و روی از قبل تهیه شده
 • امکان تشکیل شاره کوانتومی هلیم سه یک بعدی در خلل و فرج نانو
 • بررسی تجربی تأثیر اکسید آلومینیوم نانومتری بر ویژگی¬های ابررسانایی BSCCO
 • ابر‌شارگی در گازهای فرمی با تکانه زاویه‌ای مداری غیرصفر
 • بررسی ساختار بین لایه¬ای و طول همبستگی افقی در نانوچندلایه¬ای¬های مغناطیسی Co/Ru
 • بررسی خواص ساختاری و الکترونی ترکیب fcc-C60

رشته فیزیک – گرایش هسته ای    

 • مدار همفرودی
 • اندازه‌ گیری‌ شار نوترونی‌ چشمه‌ ۲۴۱Am-Beدر ویزوفلاکس‌ نوترون‌
 • بازسازی تصویر به روشهای سه بعدی در برش نگاری پوزیترونی
 • محاسبه اتلاف انرژی ذرات باردار در اثر عبور از مواد
 • پژوهشی نظری بر میکرومیزرها
 • مدل بوزونی برهمکنشدار هسته
 • بررسی تجربی دمش اپتیکی روبیدیم و راه اندازی دستگاه موجود
 • تولید باریکه یون آرگون مثبت بوسیله تخلیه الکتریکی کورونا
 • هاله‌های‌ نوترونی
 • تعیین نقاط بهینه در طراحی نوترونی قلب راکتور تحقیقاتی آب سنگین صد و پنجاه کیلو واتی برای تولید ایزوتوپ های پرتوزا
 • بررسی هاله های پروتونی
 • بررسی و ساخت یک نمونه لامپ گایگر
 • طراحی و ساخت چشمه یونی هیدروژن
 • واکافت عناصر سمی در رسوب رودخانه زاینده رود به روش فعال سازی نوترونی
 • محاسبه چگالی های گذار تک ذره ای برای ۲۰Ne(0)+به پنج حالت +(۲)با استفاده از کد رایانه ای OXBASH
 • گسیل انرژی از ایزومرهای هسته‌ای منبعی نو برای تولید انرژی
 • بررسی ابرتغییرشکل درهسته ها
 • بررسی ساختار هسته ای ایزوتوپ های سبک فرد ـ فرد نقره
 • بررسی و ساخت یک نمونه لامپ گایگر(۲)
 • شبیه سازی سه بعدی برش نگاری گسیلی پوزیترونی
 • مدل بوزونی – فرمیونی بر هم کنش دار
 • محاسبه عمق – دز در آب برای الکترون‌ها  ۱۰keV- 10MeVتوسط کد رایانه‌ای MCNP
 • بررسی ابرتقارن در هسته‌ها
 • تهیه لایه ZnS(Ag)برای آشکارسازی تابش آلفا
 • محاسبات مونت کارلو به منظور تعیین پارامترهای چیدمان بهینه برای تعیین بور به کمک بیناب پرتو گامای آنی با استفاده از کد MCNP4C
 • بررسی اثرات تابش باریکه الکترون بر پاسخ کالریمتر پلی استایرن در دزهای بالا
 • اندازه گیری غلظت برخی از آلاینده های زاینده رود به روش PGNAA
 • طراحی یک دستگاه PGNAA برای تشخیص عناصر کادمیوم و جیوه در خاک توسط کد MCNP
 • طراحی و ساخت منبع تغذیه هسته ای و پیکره آن

رشته فیزیک –  گرایش اتمی-مولکولی 

 • پژوهش نظری لیزرهای بدون وارونی جمعیت
 • طراحی و ساخت لیزر یونی مس با کندوپاش در محیط تخلیه کاتد توخالی
 • رهیافت تابع-موجی مونت کارلو برای سیستمهای کوانتومی دوترازی
 • بررسی‌ نظری‌ الکترودهای‌ لیزر پیوسته‌ CO2 با برانگیزش‌ RF و توان‌ ۲۰۰ وات‌
 • تداخل سنجی با اتم
 • انتشارگر فاینمن برای چاه پتانسیل کروی
 • بررسی امکان وجود C60 در مواد میان ستاره ای
 • بررسی پتانسیلهای لینارد-ویشرت در استخراج میدانهای الکترومغناطیسی
 • ماتریس پراکندگی در گرانش کوانتومی
 • طراحی و ساخت دستگاه تداخل سنج فابری-پروی روبشی و اندازه گیری پهنای خطوط طیفی منبع سدیم
 • محاسبه توابع پاسخ بسامدی فضایی و انتقال اپتیکی دستگاههای نوری
 • دستگاه لیدار متحرک و مطالعه بیناب نمایی آلاینده های جوی
 • برپایی دستگاه تمام نگاری و به کارگیری آن در مطالعه رشد نمونه های گیاهی
 • بیناب نمایی تبدیل فوریه ای با تجهیزتداخل سنج مایکلسون موجود
 • مطالعه نظری- تجربی یک لیزر Nd:YAG دمیده شده با لیزر نیمرسانای (GaAl)Asو امکان ایجاد هماهنگ دوم با استفاده از بلور KTP
 • برپایی لیزر بخار کلرید مس و دمش محلول رزینه ای توسط آن
 • جنبه های نظری اپتیک تطبیقی و تصویرگیری از درون جو
 • محاسبه آهنگ گسیل خود به خودی یک اتم برانگیخته دوترازی درون یک کاواک دی الکتریک درآشامنده و پاشنده
 • طراحی یک نمونه سیستم اپتیکی زوم برای دستگاههای تصویر بردار حرارتی
 • روش ها و دستگاه های جبران سازی جبهه موج در اپتیک تطبیقی
 • احساسگرهای جبهه موج و روش های آشکارسازی ابیراهیهای دینامیک آن
 • کاربردهای غیر مخابراتی تارهای نوری
 • طراحی و ساخت پالایه چند لایه‌ای تداخلی فلز-دی‌الکتریک در گستره مرئی به روش تراگسیل القایی
 • بررسی و بهینه سازی پارامترهای مؤثر در ساخت پوشش رسانای شفاف اپتیکی در گستره مرئی
 • کاهش سرعت نور به روش شفافیت الکترومغناطیس القائیده
 • مطالعه تجربی اثر گرمانوری با استفاده از لیزر CO2 پیوسته
 • تعیین تجربی غلظت بور در محلول‌هایی از اسیدبوریک با روش واکافت گامای آنی با فعال‌سازی نوترونی
 • برپایی لیزر رزینه‌ای تقویت‌شده با دمش لیزر نئودیمیوم- یاگ
 • طراحی و ساخت لایه‌های نازک اپتیکی با نمایه ضخامت متغیر برای ساخت آینه‌هایی با بازتابندگی متغیر به منظور تولید مد سوپر گوسی لیزر
 • پراکندگی نور از یک اتم فوق سرد به دام افتاده
 • ساعت های اتمی و بهبود بخشیدن به آن ها با استفاده از تله اندازی اتمی
 • بررسی پارامترهای مؤثر در ساخت پوشش آنتی استاتیک در گستره نور مرئی
 • تولید و مشخصه‌یابی ذرات نانومتری فلزی با روش کندوسوز لیزری
 • طراحی و ساخت شیشه‌های کم -گسیل (Low-E) در گستره فرو سرخ با استفاده از لایه نازک ITO
 • بازسازی نمایه سطح و آشکارسازی دیجیتالی تغییرات نمایه سطح به روش تداخل‌سنجی گرته پیسه‌ای
 • سرعت سنجی دوپلری لیزری شعله‌ها
 • طراحی لیزر هیدرو‍ژنی رامان
 • مطالعه تجربی اثر انحراف گرمانوری با استفاده از لیزر CO2 پیوسته
 • مکانیک کوانتومی یک نانو لوله دو حالته
 • بررسی روشهای حسگری جبهه موج و بازیابی محاسباتی تصاویر تخریب شده توسط اغتشاشات جو
 • کلیدزنی Q لیزر نئودمیوم یاگ با استفاده از جاذب اشباع پذیر
 • بررسی روش های تولید ذرات نانوساختار نیم رسانا گروه II-IV و تولید نانوذرات CdS آلائیده با مس
 • مطالعه‌ی دینامیک کوانتومی سیستم برهمکنشی تک اتم به دام وافتاده و میدان تابشی کوانتیده‌ی درون کاواک
 • طراحی و ساخت پالایه‌ی تداخلی فلز– دی‌الکتریک با پهنای عبور چند نانومتر به روش تراگسیل القایی در گستره‌ی فروسرخ نزدیک با استفاده از سیستم ضخامت‌سنجی اپتیکی
 • مطالعه ی گسیل خودبه خود اتم دوترازی در حضور محیط مادی با ضریب شکست منفی
 • برپایی لیزر جابه جایی رامان با دمش لیزر نئودمیوم – یاگ
 • بیناب نمایی مولکول های بزرگ
 • بهینه سازی توزیع ضخامت لایه¬های نازک نانومتری روی سیگمنت های کروی با استفاده از شبیه سازی مونت کارلو و مقایسه¬ی آن با نتایج تجربی
 • برپایی یک حسگر تار نوری با به کار گیری تداخل سنج فابری – پرو
 • ساخت منبع تغذیه روبشی برای یک لیزر دیودی در طول موج ۷۸۵ نانومتر جهت بیناب نمایی خطوط جذبی روبیدیم درفاز بخار و اندازه گیری پهنای خطوط گذار
 • بررسی تاثیرات اپتیکی واهمدوسی در ساختارهای نانو
 • نظریه کوانتومی برای مدارهای مزوسکوپی
 • حالت¬های درهم¬تنیده و اثرهای غیر کلاسیک تداخل کوانتومی در سامانه¬های دواتمی
 • طرحواره‌های نظری برای جایگزیدگی مکان اتم مبتنی بر آشکارسازی فوتون حاصل از گسیل خود‌به‌خود

پایان نامه من مرکز مشاوره پایان نامه دکتری در ایران

با همکاری تیم آسان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید