پایان نامه مهندسی شیمی مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی

پایان نامه مهندسی شیمی

پایان نامه مهندسی شیمی مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی

معرفی رشته مهندسی شیمی

بسیاری از دانش‌آموزان رشته‌ی ریاضی که به درس شیمی علاقه‌مندند، به دنبال انتخاب رشته‌ی مهندسی شیمی هستند؛ در حالی که نام این رشته اگرچه با شیمی همراه است.

رشته‌ي مهندسي شيمي، يکي از رشته‌هايي است که در زيرگروه دوم کنکور سراسري رشته‌ي رياضي قرار دارد. به دليل شناخت محدود و ناقص از رشته‌هاي دانشگاهي بسياري از دانش‌آموزان رشته‌ي رياضي که به درس شيمي علاقه‌مندند، به دنبال انتخاب رشته‌ي مهندسي شيمي هستند؛ در حالي که نام اين رشته اگرچه با شيمي همراه است اما تعداد واحد درسي مرتبط با درس شيمي در اين رشته کم است. يک شرط اصلي براي موفقيت در رشته‌ي مهندسي شيمي، داشتن پايه‌ي رياضي قوي است؛ اگر درس رياضي و مباحث حل معادله و محاسبات، جز نقاط قوت پايدار شما باشد، از انتخاب اين رشته راضي و خشنود خواهيد بود.

گرايش‌هاي مهندسي شيمي

به طور کلي در مقطع کارشناسي، در دانشگاه‌هاي تهران، دانش‌آموزان پذيرفته‌شده، رشته‌ي مهندسي شيمي- بدون گرايش را انتخاب مي‌کنند و پس از گذراندن دو سال از تحصيلات دانشگاهي خود، گرايش مد نظر خود را با توجه به سابقه‌‌ي تحصيلي خود تعيين مي‌کنند. در برخي از ديگر دانشگا‌‌ه‌ها نيز از ابتداي کار، رشته‌ي مهندسي شيمي با گرايش‌هاي خاص معرفي مي‌شود؛ اما بايد دقت داشته باشيد که انتخاب گرايش در مقطع کارشناسي اولويت اصلي و کليدي نيست و بيش‌ترِ درس‌هاي بين گرايش‌هاي مختلف يکسان است. براي مثال در صورتي که گرايش صنايع غذايي را قبول مي‌شويد در حالي که مطلوب شما صنايع پتروشيمي بوده است، نگران نباشيد!

از جمله گرايش‌هاي مهندسي شيمي عبارت است از:

 • گرايش صنايع پتروشيمي
 • صنايع نفت و گاز
 • صنايع غذايي
 • بيوتکنولوژي
 • نانوتکنولوژي
 • مهندسي فرايند

و…

درس‌هاي اصلي

اساس و پايه‌ي رشته‌ي مهندسي شيمي، درس 4 واحدي موازنه‌ي انرژي و مواد است که اگر آن را به خوبي ياد بگيريد، بي‌شک روزهاي خوبي خواهيد داشت. اين درس اگرچه مهم و کليدي است، اساس و پايه‌ي آن محاسبات ساده‌ي رياضي است که با تمرين زياد در اين درس موفق مي‌شويد. اگر قصد ادامه‌ي تحصيل و صاحب‌نظر شدن در اين رشته را داريد بايد مقوله‌ي پديده‌هاي انتقال را به خوبي ياد بگيريد. پديده‌هاي انتقال شامل سه بخش اصلي انتقال مومنتوم (سيالات)، انتقال حرارت و انتقال جرم (انتقال جرم و عمليات واحد) است. مزيت اصلي اين رشته اين است که بسياري از درس‌ها را هم به صورت تئوري و هم عملي (آزمايشگاهي) ياد مي‌گيريد. براي مثال يادگيري هم‌زمان درس سيالات در کلاس درس و آزمايشگاه  يکي از ماندگارترين خاطرات تحصيلي شما خواهد شد.

چندتا از 10تا در رشته‌ي مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي اميرکبير

دانشگاه صنعتي اميرکبير در رشته‌ي مهندسي قطب محسوب مي‌شود و اساتيد و هيئت‌علمي آن جزء مهم‌‌ترين مزيت اين دانشکده است. براي آشنايي با هيئت‌علمي اين دانشکده و زمينه‌هاي کاري آن‌ها به سايت Chemeng.aut.ac.ir مراجعه کنيد.

درس ادبيات فارسي زبان عربي معارف اسلامي زبان خارجي رياضيات فيزيک شيمي
چندتا از 10تا 7 6 7 5 4 5 6

ادامه‌ي تحصيل و آينده‌ي شغلي

يکي از مزاياي رشته‌ي مهندسي شيمي اين است که گرايش‌هاي آن در مقطع کارشناسي ارشد، بسيار متنوع و گسترده است؛ به طوري که حتي علم نوين نانوتکنولوژي را نيز دربرمي‌گيرد و امکان ادامه‌ي تحصيل تا دکترا در اين رشته وجود دارد.

پس از فارغ‌التحصيلي در رشته‌ي مهندسي شيمي، امکان اشتغال در کارخانه‌هاي توليدي (به عنوان مهندس توليد) و شرکت‌هاي مشاور (به عنوان مهندس مشاور) وجود دارد. يکي از مهم‌ترين مزيت‌هاي مهندس شيمي اين است که به طور هم‌زمان مهارت مهندس مکانيک و مهندس شيمي را آموخته است و حتي مي‌تواند تمام طرح‌هاي خود را از نظر اقتصادي و بازدهي امکان‌سنجي کند. به عبارتي يک مهندس شيمي موفق هم‌زمان مي‌تواند مهندس صنايع و مکانيک خوبي باشد.

مهندسی شیمی

معرفی از نگاهی دیگر

آشنایی با شغل مهندس شیمی

مهندس شیمی فردی است که یافته های شیمیدان ها را به صورت عملی و کاربردی درآورده و در صنایع مختلف آنها را بکار می گیرد. در واقع مهندسی شیمی، فرآیند بکارگیری علم شیمی است.

به طور کلی گستره کار مهندس شیمی بسیار وسیع بوده و حوزه های مختلفی را شامل می شود. این تنوع را در گرایش های تحصیلی زیادی که در رشته مهندسی شیمی وجود دارد، می توان تا حدی درک کرد. به همین جهت شاید نتوان تعریف جامع و کاملی از مهندسی شیمی ارائه داد. مهندس شیمی مسئولیت های مختلفی از مهندسی فرآیند تا مدیریت کارخانه را می تواند بر عهده بگیرد.

هر مهندس شیمی با توجه به گرایش تحصیلی خود وظایف خاصی را برعهده دارد به عنوان مثال گاهی در یک فرآیند خاص مانند اکسیداسیون (سوزاندن برخی مواد شیمیایی برای تولید مواد شیمیایی دیگر) ، گاهی در حوزه مواد نانو (موادی در اندازه های بسیارکوچک در حد نانو که دارای ویژگی های جدید و خاصی هستند) و یا گاهی در طراحی فرآیند تولید مواد غیرآلی (مانند سیمان، اهک و…) تخصص دارد.

یکی از کارهای اصلی مهندسی شیمی طراحی و اجرای فرآیندهای شیمیایی برای تبدیل مواد اولیه به کالاها و موادی ارزشمند و کاربردی است. به عنوان مثال در یک پالایشگاه مهندس شیمی وظیفه دارد با بررسی وضعیت موجود، بهترین فرآیند را برای تبدیل مواد خام نفتی به محصولات مفید و باارزش پتروشیمی طراحی و پیاده سازی کند. یا مثلا در یک کارخانه محصولات غذایی منجمد، وظیفه نظارت و طراحی بهترین فرآیند برای استفاده از مواد اولیه در تولید محصولاتی با کیفیت در کنار کمترین هزینه و زمان، بر عهده مهندس شیمی آن کارخانه می باشد.

 • مهندس شیمی باید ابتدا در ریاضی و بعد در شیمی و فیزیک قوی باشد. همچنین باید دقت بالا، توانایی تحلیل اطلاعات، حل مساله و مهارت مدیریتی برای مدیریت پروژه ها، افراد و بودجه ها را داشته باشد.
 • ساعت کاری مهندس شیمی معمولا مطابق با ساعات کاری اداری است . البته وقتی روی پروژه ای کار می کند، گاهی لازم است زمان بیشتری را سر کار خود باشد تا بتواند پروژه را به موقع تحویل دهد.
 • محل کار مهندس شیمی معمولا در آزمایشگاه ،دفتر کار یا بخش های مختلف کارخانه یا پالایشگاه ها می باشد.

در ادامه با وظایف مهندس شیمی ، مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندس شیمی، تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی شیمی، بازار کار، آینده شغلی و فرصت های استخدامی مهندسی شیمی و درآمد و حقوق مهندس شیمی آشنا می شوید.

وظایف مهندس شیمی

 • مهندس شیمی معمولا در بخش تحقیق و توسعه و یا در بخش تولید مشغول به کار می شود.
 • اگر مهندس شیمی در بخش تحقیق و توسعه کار کند، وظایف او عبارتند از:
 • آزمایش راه های جدید توسعه محصولات در آزمایشگاه
 • استفاده از مدل های کامپیوتری برای رسیدن به روش های تولید ایمن تر و مقرون به صرفه تر
 • برنامه ریزی برای چگونگی انتقال نمونه های آزمایشگاهی به محیط واقعی کار( به منظور تولید انبوه صنعتی)
 • توسعه روشهای ایمن و دوستدار محیط زیست برای از بین بردن مواد زائد
 • اگر مهندس شیمی در بخش تولید مشغول باشد، وظایف او عبارتند از :
 • همکاری با تکنسین های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید
 • نظارت و بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید
 • طراحی سیستم ها و دستگاه ها مورد نیاز در فرآیند تولید
 • همکاری نزدیک با مدیران بخش های کنترل کیفیت و ایمنی و سلامت به منظور بهینه سازی فرآیند تولید از نظر اقتصادی، کیفیت محصولات، ایمنی و…

مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندس شیمی

 • داشتن استعداد در ریاضیات، فیزیک و شیمی – زیرا پایه مهندسی شیمی بر این دروس بنا شده است.
 • مهارت خوب در تحلیل و حل مساله – چون مهندس شیمی به طراحی و کنترل فرآیندهای تولیدی می پردازد، باید بتواند فرآیندها را تحلیل و در صورت بروز مساله یا مشکلی آن را به خوبی حل نماید. به عنوان مثال اگر در یک کارخانه تولید مواد غذایی از طرف بخش کنترل کیفیت اعلام شود که محصولات نهایی به حد کافی فریز نشده و امکان فساد سریع آنها وجود دارد، مهندس شیمی کارخانه سریعا مساله مورد نظر را بررسی و با تسلطی که روی فرآیندهای مختلف تولید دارد، اشکال را پیدا و برای رفع آن اقدام می کند.
 • توانایی برنامه ریزی، سازماندهی و تصمیم گیری – از آنجا که کار مهندس شیمی بسیار حساس و کلیدی است، برای پیشبرد مناسب فرآیندهای تولید مهندس شیمی باید از توانایی خوبی در برنامه ریزی و سازماندهی کارها برخوردار باشد. مثلا در بسیاری موارد وقتی واحدی به یک پالایشگاه می خواهد اضافه شود، مهندس شیمی باید با دقت همه عوامل و کارهای لازم را شناسایی کرده و با برنامه ریزی درست و گرفتن تصمیمات به جا، وظیفه طراحی و راه اندازی آن بخش پالایشگاه را انجام دهد.
 • توانایی مدیریت پروژه ها، افراد و بودجه ها – در بسیاری از کارخانجات و پالایشگاه ها، مهندس شیمی مسئول اصلی پروژه ها می باشد. بنابراین باید در مدیریت پروژه ها و کارکنان آنها قوی باشد.
 • مهارت خوب ارتباطی – برای همکاری و ارتباط با سایر مهندسان، کارکنان و مدیران ارشد
 • توانایی کار تیمی – کار مهندس شیمی (در قالب پروژه و یا در روند عادی کار) ارتباط زیادی با کارگران و سایر مهندسان دارد. برای انجام درست وظایف و دستیابی به بهترین تولید باید همکاری و هماهنگی زیادی بین تیم های کاری وجود داشته باشد.

مهارت در نرم افزارهای تخصصی مهندسی شیمی

یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای مهندس شیمی، تسلط داشتن بر نرم افزارهای تخصصی حوزه مهندسیشیمی است. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس شیمی بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس شیمی را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی شیمی قرار داده اند.

بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی شیمی موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در این حوزه رقابتی پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی شیمی یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

برخی از مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی شیمی

 • hysys (نرم افزاربهینه سازی فرآیندهای شیمیایی)مهندس شیمی
 • ASPEN ONE (نرم افزار طراحی و شبیه سازی)
 • FLUENT
 • Portable WinDrawChem (نرم افزار رسم ساختمان ملکول و نمادهای شیمی)
 • OLGA
 • FEMLAB
 • MATLAB
 • CHEMCAD (نرم افزار شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی)

تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی شیمی

به دلیل اینکه جایگاه مهندس شیمی و وظایف او به طور کامل و مشخص در کشور مشخص نشده است، هنوز در برخی شرکتها، کارخانجات و حتی پالایشگاه ها از سایر مهندسان از جمله مهندس مکانیک برای پست های مربوط به مهندس شیمی استفاده می شود.

ولی به طور کلی برای استخدام مشاغل مرتبط با مهندسی شیمی از فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری استفاده می شود. البته داشتن تجربه کاری برای برخی مشاغل این حوزه مانند کار در پالایشگاه ها ضروری است.

آینده شغلی، بازار کار و فرصت های استخدامی مهندسی شیمی

مهندس شیمی می تواند در صنایع مختلف شامل صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، نساجی، نفت و گاز و پتروشیمی، معدنی،انرژی و تقریبا در هر کارخانه تولیدی کار کند. همچنین با کسب تجربه بیشتر می تواند به رده های نظارتی و مدیریتی مانند ناظر تولید، مهندس طراح، مدیر بخش تحقیق و توسعه یا مدیر کارخانه دست یابد.

در خصوص وضعیت و میزان استخدام مهندس شیمی در ایران آمار دقیقی در دسترس نیست. از آنجا که صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مهم ترین و بزرگترین صنعت در کشور ما می باشد، تعداد زیادی از مهندسان شیمی در این صنعت استخدام می شوند. البته رقابت برای کسب بهترین موقعیت های شغلی در صنایع برتر کشور بسیار زیاد می باشد. بدیهی است فارغ التحصیلان مهندسی شیمی که دانش، مهارت و تخصص خوبی  داشته باشند، به راحتی در بهترین محل کار و با بالاترین حقوق ها استخدام می شوند.

وضعیت استخدام  مهندس شیمی در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی می شود در سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، میزان استخدام  مهندس شیمی۶  درصد (کمتر از متوسط تقاضا برای مشاغل دیگر) رشد داشته باشد. بسیاری از مشاغل آینده این حوزه در رشته های جدید مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و انرژی های جایگزین خواهند بود.

استرالیا – میزان استخدام مهندس شیمی در سال ۲۰۱۱،۷.۸  درصد رشد و طی پنج سال گذشته در مقایسه با رشد استخدام همه مشاغل(۱۰.۲ درصد)،۷۵.۷  درصد رشد داشته است. همچنین پیش بینی می شود میزان رشد تقاضا برای این شغل تا حد زیادی در پنج سال آینده افزایش می یابد.

درآمد و حقوق مهندس شیمی

در خصوص میزان حقوق و درآمد مهندس شیمی در کشور می توان گفت، در بخش دولتی که میزان حقوق و درآمد مهندس شیمی مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.

این نکته قابل ذکر است که مهندس شیمی ای که در مناطق نفتی و خارج از شهر کار می کند، به دلیل سختی کار حقوق بالایی دریافت می کند.

میزان درآمد مهندس شیمی در بخش خصوصی متفاوت است. زیرا هر شرکت خصوصی با توجه به اهداف و سیاست ها و توان مالی خود، میزان حقوق و دستمزد کارکنان را تعیین می کند. باید به این نکته توجه داشت که داشتن دانش و تخصص خوب از عوامل کلیدی و مهم در موفقیت مهندس شیمی برای استخدام شدن و کسب درآمد بالا در بخش خصوصی است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس شیمی در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای مهندس شیمی در نظر گرفته شده اند شامل مسئول فنی، مهندس شیمی، بازرس فنی، سرپرست آزمایشگاه، سرپرست تحقیقات، مدیر تکنولوژی و … می باشند که یک مهندس شیمی می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مهندس شیمی در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندس شیمی ای که در سمت مسئول فنی در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۷۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۲۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۱۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

درآمد مهندس شیمی در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندس شیمی می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس شیمی از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس شیمی نیز افزایش می یابد.

میزان درآمد مهندس شیمی در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه مهندس شیمی۹۰.۳۰۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان ۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۹۴,۳۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه مهندس شیمی برابر۱۰۷.۴۲۴ دلار (قبل از کسر مالیات( است .

انگلستان – متوسط درآمد سالانه مهندسی شیمی کم تجربه حدود ۳۹.۰۰۰  دلار، مهندس شیمی با تجربه بین   ۴۵.۰۰۰ تا ۸۳.۰۰۰  و افراد دارای پست نظارتی بیش از ۹۰.۰۰۰  دلار می باشد.

شخصیت های مناسب شغل مهندسی شیمی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

موضوعات پیشنهاد شده برای پایان نامه رشته مهندسی شیمی:

 • حذف زیستی وانادیوم از وانادیوم اکساید اکتا اتیل پورفیرین به عنوان مدلی از پورفیرین های فلزی موجود در نفت خام
 • حذف بیولوژیک آلودگی های نفتی از خاک
 • سنتز و شناسایی ماده نانوحفره ۴۱-MCM و استفاده از آن در تثبیت آنزیم‌ها
 • بررسی سنتز و زیست تخریب پذیری کوپلیمر پیوندی آکریلونیتریل بر روی نشاسته
 • حذف بیولوژیک DSO از خاک های آلوده
 • استفاده از باکتری‌ها برای مقابله با ایجاد رسوبات واکسی در ترکیبات نفتی همراه واکس زیاد
 • امولسیون زدایی زیستی سیستم دو فازی آب-نفت توسط میکروارگانیسم ها
 • مدلسازی خوردگی میکروبی حاصل از باکتری های کاهنده سولفات در برج های خنک کننده‌صنعت نفت
 • تولید و ارزیابی یک سورفکتانت زیستی جدید جهت ازدیاد برداشت میکروبی از نفت
 • بررسی عوامل موثر بر عملکرد مواد فعال سطحی (سورفکتانت) در ازدیاد برداشت نفت
 • تعیین حداقل فشار امتزاجی در تزریق مخلوط چند گاز توسط معادلات حالت
 • پیش بینی تغییرات چگالی و گرانروی سیالات مخزن در اثر تزریق دی اکسید کربن یا نیتروژن در فرآیند فرازآوری با گاز
 • مدل‌سازی‌ رسوب آسفالتین در مخازن نفت
 • بهبود خواص رئولوژیکی گلهای حفاری با استفاده از کوپلیمر پیوندی نشاسته-آکریل آمید
 • بررسی تاثیر عوامل فرآیندی بر روی اندازه متوسط و توزیع اندازه ذرات (PSD) در پلیمریزاسیون امولسیونی وینیل کلراید در واکنشگاه ناپیوسته
 • به کار گیری تکنیک بیلان جمعیت در به دست آوردن توزیع اندازه خوشه‌های آسفالتین
 • بررسی تعادلات فازی مایع- مایع سیستم‌های سه‌تایی با همبستگی شیمیایی
 • مدلسازی ریاضی، شبیه‌سازی و مطالعه آزمایشگاهی جذب CO2 توسط آمین‌ها در یک برج جذب آکنده
 • سنتز زئولیت های نانو حفره A، X و Y به منظور حذف ترکیبات گوگردی از برش‌های نفتی
 • بررسی سینتیک رنگبری و معدنی نمودن پسابهای حاوی رنگزاهای آلی در مخلوطهای دوتایی واثر متقابل رنگزاها در فرآیند اکسیداسیون پیشرفته نانو فوتو کاتالیستی UV/nano-TiO2/H2O2
 • مدل‌سازی ریاضی و شبیه‌سازی عملیات نم‌زدایی هوا توسط تری‌اتیلن‌گلایکول (TEG) در یک برج آکنده
 • تهیه و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی نانو کامپوزیت‌های نشاسته- خاک رس جهت کاربرد در صنایع بسته بندی
 • مدلسازی ریاضی ، شبیه سازی و بررسی عملی جذب بخارات دی متیل فرم آمید (DMF) و اکریلونیتریل (AN) توسط آب در یک برج جذب آکنده در واحد اکریلیک ۱ شرکت پلی اکریل ایران
 • مدلسازی ریاضی و شبیه سازی جذب گاز CO2 در راکتورهای دارای جریان های برخوردی محوری
 • سولفورزدایی از بنزین توسط زئولیت نانوحفره Y سنتز شده
 • مدل سازی ریاضی و شبیه ‌سازی فرآیند کک‌زدایی کاتالیست در راکتورهای واحد هیدروکراکر پالایشگاه بندرعباس و تهیه نرم‌ افزار کاربردی آن
 • مدلسازی و شبیه‌سازی راکتور بستر متحرک تولید تترافلوئورید اورانیوم
 • تولید نانوکامپوزیت پلی (متیل‌متاکریلات/ خاک‌رس) به روش پلیمریزاسیون RAFT (پلیمریزاسیون انتقال زنجیر برگشت‌پذیر افزایشی- تجزیه‌ای)
 • تعیین آزمایشگاهی منحنی تعادل فازی سیستم فورفورال، آروماتیک و روغن روان کننده در دماهای مختلف
 • ایجاد پوشش¬های آندی با اکسیدهای روتنیوم, ایریدیوم و قلع روی تیتانیوم و بررسی پارامترهای موثر بر عملکرد آن¬ها
 • بررسی آزمایشگاهی تاثیر عوامل عملیاتی بر روی خواص فیزیکی و مکانیکی نانو‌کامپوزیت پلی (وینیل الکل)- خاک رس (PVA/Clay)
 • بررسی تأثیر عوامل فرآیندی بر روی خواص مکانیکی نانوکامپوزیت¬های پلی-یورتان-خاک¬رس
 • جایگزینی حلال¬های دیگر به جای فورفورال در استخراج آروماتیک¬ها از برش روغنی و بهینه سازی شرایط با استفاده از شبیه¬سازی برای حلال جدید
 • مدل¬سازی برج RDC استخراج مایع – مایع در فرآیند تولید روغن روان¬کننده با استفاده از حلال فورفورال
 • شبیه سازی مونت کارلو در فرآیند تشکیل خوشه های آسفالتینی
 • بررسی تعادلات فازی مایع- مایع سیستم‌های آبی به وسیله شبیه‌سازی مولکولی مونت‌کارلو
 • مدل¬سازی تشکیل هیدرات گازی در سیستم¬های شامل ترکیب بهبود دهنده ساختمان هیدرات
 • بررسی اثر غلظت مواد فعال سطحی در حضورکربنات سدیم بر تغییر ترشوندگی سنگ مخزن کربناته ….
 • حذف زيستي واناديوم از واناديوم اکسايد اکتا اتيل پورفيرين به عنوان مدلي از پورفيرين هاي فلزي موجود در نفت خام
 • حذف بيولوژيک آلودگي هاي نفتي از خاک
 • سنتز و شناسايي ماده نانوحفره 41-MCM و استفاده از آن در تثبيت آنزيم‌ها
 • بررسي سنتز و زيست تخريب پذيري کوپليمر پيوندي آکريلونيتريل بر روي نشاسته
 • حذف بيولوژيک DSO از خاک هاي آلوده
 • استفاده از باکتري‌ها براي مقابله با ايجاد رسوبات واکسي در ترکيبات نفتي همراه واکس زياد
 • امولسيون زدايي زيستي سيستم دو فازي آب-نفت توسط ميکروارگانيسم ها
 • مدلسازي خوردگي ميكروبي حاصل از باكتري هاي كاهنده سولفات در برج هاي خنک کننده‌صنعت نفت
 • توليد و ارزيابي يک سورفکتانت زيستي جديد جهت ازدياد برداشت ميکروبي از نفت
 • بررسي عوامل موثر بر عملکرد مواد فعال سطحي (سورفكتانت) در ازدياد برداشت نفت
 • تعيين حداقل فشار امتزاجي در تزريق مخلوط چند گاز توسط معادلات حالت
 • پيش بيني تغييرات چگالي و گرانروي سيالات مخزن در اثر تزريق دي اکسيد کربن يا نيتروژن در فرآيند فرازآوري با گاز
 • مدل‌سازي‌ رسوب آسفالتين در مخازن نفت
 • بهبود خواص رئولوژيکي گلهاي حفاري با استفاده از کوپليمر پيوندي نشاسته-آکريل آميد
 • بررسي تاثير عوامل فرآيندي بر روي اندازه متوسط و توزيع اندازه ذرات (PSD) در پليمريزاسيون امولسيوني وينيل کلرايد در واكنشگاه ناپيوسته
 • به كار گيري تكنيك بيلان جمعيت در به دست آوردن توزيع اندازه خوشه‌هاي آسفالتين
 • بررسي تعادلات فازي مايع- مايع سيستم‌هاي سه‌تايي با همبستگي شيميايي
 • مدلسازي رياضي، شبيه‌سازي و مطالعه آزمايشگاهي جذب CO2 توسط آمين‌ها در يك برج جذب آكنده
 • سنتز زئوليت هاي نانو حفره A، X و Y به منظور حذف ترکيبات گوگردي از برش‌هاي نفتي
 • بررسي سينتيك رنگبري و معدني نمودن پسابهاي حاوي رنگزاهاي آلي در مخلوطهاي دوتايي واثر متقابل رنگزاها در فرآيند اکسيداسيون پيشرفته نانو فوتو کاتاليستي UV/nano-TiO2/H2O2
 • مدل‌سازي رياضي و شبيه‌سازي عمليات نم‌زدايي هوا توسط تري‌اتيلن‌گلايکول (TEG) در يک برج آکنده
 • تهيه و بررسي خواص فيزيکي و مکانيکي نانو کامپوزيت‌هاي نشاسته- خاک رس جهت کاربرد در صنايع بسته بندي
 • مدلسازي رياضي ، شبيه سازي و بررسي عملي جذب بخارات دي متيل فرم آميد (DMF) و اکريلونيتريل (AN) توسط آب در يك برج جذب آكنده در واحد اكريليك 1 شركت پلي اكريل ايران
 • مدلسازي رياضي و شبيه سازي جذب گاز CO2 در راکتورهاي داراي جريان هاي برخوردي محوري
 • سولفورزدايي از بنزين توسط زئوليت نانوحفره Y سنتز شده
 • مدل سازي رياضي و شبيه ‌سازي فرآيند كك‌زدايي کاتاليست در راکتورهاي واحد هيدروکراکر پالايشگاه بندرعباس و تهيه نرم‌ افزار كاربردي آن
 • مدلسازي و شبيه‌سازي راكتور بستر متحرك توليد تترافلوئوريد اورانيوم
 • توليد نانوکامپوزيت پلي (متيل‌متاکريلات/ خاک‌رس) به روش پليمريزاسيون RAFT (پليمريزاسيون انتقال زنجير برگشت‌پذير افزايشي- تجزيه‌اي)
 • تعيين آزمايشگاهي منحني تعادل فازي سيستم فورفورال، آروماتيک و روغن روان کننده در دماهاي مختلف
 • ايجاد پوشش¬هاي آندي با اکسيدهاي روتنيوم, ايريديوم و قلع روي تيتانيوم و بررسي پارامترهاي موثر بر عملکرد آن¬ها
 • بررسي آزمايشگاهي تاثير عوامل عملياتي بر روي خواص فيزيکي و مکانيکي نانو‌كامپوزيت پلي (وينيل الكل)- خاك رس (PVA/Clay)
 • بررسي تأثير عوامل فرآيندي بر روي خواص مكانيكي نانوكامپوزيت¬هاي پلي-يورتان-خاك¬رس
 • جايگزيني حلال¬هاي ديگر به جاي فورفورال در استخراج آروماتيک¬ها از برش روغني و بهينه سازي شرايط با استفاده از شبيه¬سازي براي حلال جديد
 • مدل¬سازي برج RDC استخراج مايع – مايع در فرآيند توليد روغن روان¬کننده با استفاده از حلال فورفورال
 • شبيه سازي مونت کارلو در فرآيند تشکيل خوشه هاي آسفالتيني
 • بررسي تعادلات فازي مايع- مايع سيستم‌هاي آبي به وسيله شبيه‌سازي مولكولي مونت‌كارلو
 • مدل¬سازي تشکيل هيدرات گازي در سيستم¬هاي شامل ترکيب بهبود دهنده ساختمان هيدرات
 • بررسي اثر غلظت مواد فعال سطحي در حضورکربنات سديم بر تغيير ترشوندگي سنگ مخزن کربناته ….

پایان نامه من مرکز مشاوره پایان نامه دکتری در ایران

با همکاری تیم آسان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید