پایان نامه مهندسی معماری | مشاوره انجام پایان نامه مهندسی معماری

پایان نامه مهندسی معماری | مشاوره انجام پایان نامه مهندسی معماری

پایان نامه مهندسی معماری | مشاوره انجام پایان نامه مهندسی معماری

پایان نامه مهندسی معماری | مشاوره انجام پایان نامه مهندسی معماری

یکی از رشته های جذاب گروه ریاضی که بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در این رشته هستند، مهندسی معماری است. زیرا معماری یک هنر است و مباحث درسی این رشته ترکیبی از فن و هنر است. مواردی که برای تبدیل فرد به یک معمار خوب نیاز است شامل کمی ذوق هنری، قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی می باشد. مهندس در لغت به معنای هندسه دان است و به فردی می گویند که با هندسه و مباحث هندسی سر و کار دارد و معمار هنرمندی ست که به کمک مباحث هندسی بنایی می سازد که گاه تا هزاران سال باقی ست و گاها حتی هویت یک جامعه می شود.

مهندس معمار دارای تفکرات ناب و خلاقانه است که با توجه به فرهنگ سبک معماری منطقه، اقلیم دید و منظر مناسب طرح می زند. این هنر یکی از هفت هنر اصلی است و معمار هنرمند است و آثار او در گروه آثار هنری قرار می گیرد. معمار باید دارای قدرت تجسم بالا، ذوق هنری و خلاقیت باشد و عناصر زیبایی شناختی بصری را بشناسد.

رشته‌ معماری دارای‌ دو جنبه‌ هنری‌ و فنی‌ است‌ که طراحی‌، زیباشناسی‌ و نحوه‌ زیباکردن‌ حجم‌ها، نماها و پلان‌ها به‌ قسمت هنر و دروسی‌ مثل‌ سازه‌های‌ بتنی‌ و فلزی‌، مقاومت‌ مصالح‌، ایستایی‌، تأسیسات‌ مکانیکی‌ و الکتریکی‌ به‌ قسمت فنی‌ این‌ رشته‌ ارتباط دارد. لازم به ذکر است که دروس‌ هنری‌ اهمیت‌ بیشتری‌ دارند و دروس‌ علمی‌ و فنی‌ در راستای‌ این دروس‌ هستند. مثلا معمار در طراحی‌ خانه‌ باید فضای‌ آرامش‌بخشی‌ را ایجاد کند تا باعث‌ اضطراب‌، خستگی‌ و دلتنگی‌ نگردد. کاری‌ که‌ بیش‌ از رعایت‌ اصول‌ فیزیکی‌ مثل‌ نور و صوت‌، نیاز به‌ آشنایی‌ با اصول‌ زیبایی‌شناسی‌ دارد.

معماری ایران دارای دو نظام آموزشی است که یکی نظام آموزش سنتی معماری است و انتقال اطلاعات و مفاهیم بر عهده آن است و دیگری با پیدایش مدارس معماری در ایران و تحت عنوان نظام آموزشی آکادمیک و کلاسیک به وجود آمد.

امروزه ما فردی را که طراح و سازنده بناها و ساختمان ها باشد، مهندس معمار میدانیم که طراحی نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را بر عهده دارد. این افراد وظیفه دارند ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آنها را طراحی کنند. معمار ناظر نهایی و هماهنگ کننده همه ی نقشه‌های بنا شامل نقشه‌های معماری و طراحی، نقشه‌های محاسبات سازه‌ای و نقشه‌های تأسیساتی می‌باشد.

تفاوت رشته معماری و عمران

اگر بخواهیم برای تفهیم تفاوت عمران و معماری مثالی بزنیم میتوانیم بگوییم اگر انسانی را در نظر بگیرید که به اسکلت، گوشت، مو، ناخن نیاز دارد، این بخش اسکلت را میتوان به عمران نسبت داد و قسمت ظاهری آن مثل پوست و مو را به مهندس معمار مرتبط می دانیم.
در فرایند ساختن ساختمان تصمیم گیری در زمینه اسکلت سازه نظیر تیرها، ستون ها، بادبندها، پی و غیره به عهده مهندس عمران است و نمای ساختمان، پلان های طبقات، دکوراسیون داخلی و این قبیل کار معمار است.

پس وجه اشتراک این دو رشته این است که هر دو با ساختمان و ساخت و ساز بنا سر و کار دارند. اما مهندس عمران پروژه های بزرگ را بر عهده می گیرد. مثل سدسازی، راه سازی و غیره ولی پروژه های یک معمار نهایتا می تواند طراحی یک شهرک توریستی، یک هتل، فرودگاه، بیمارستان باشد.

روند کار مهندس معمار

در ساخت هر سازه اول باید نقشه های مربوط به آن تهیه شود. که این نقشه ها به دو دسته نقشه های معماری و نقشه های سازه تقسیم می شوند. نقشه های معماری باید قبل از همه طراحی شوند. نقشه های معماری شامل پلان های مختلف ساختمان، برش و نمای ساختمان است. محل و مشخصات کاربری ها (برای ساختمان مسکونی مثلا آشپزخانه، اتاق خواب، هال، اتاق نشیمن و …) در این نقشه ها مشخص خواهد شد و در ادامه نقشه های سازه که توسط مهندس محاسب که یک مهندس عمران (و یا مهندس معمار برای ساختمان های کوچک) است، طراحی می شوند. که جزئیات و نحوه اجرای اسکلت و اجزای سازه ای را شامل می شود.

توانایی‌های‌ لازم

یک معیار باید ذوق‌ و سلیقه‌ و استعداد داشته باشد و در کنار آن تکنیک بداند. دانشجوی‌ این‌ رشته‌ علاوه‌ بر توانمندی‌ در طراحی‌ و قدرت‌ تجسم‌ و خلاقیت‌، باید ریاضی‌ اش قوی باشد و روی درس هندسه‌ تسلط داشته باشد زیرا برای‌ آموزش‌ فن‌ و تکنیک‌ معماری‌ باید دروسی‌ مثل‌ هندسه‌ کاربردی‌، هندسه‌ مناظر و مرایا و ریاضیات‌ و آمار را مطالعه‌ کنند.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل

دروس‌ پایه‌

هندسه‌ کاربردی‌

کارگاه‌ مصالح‌ و ساخت‌

درک‌ و بیان‌ محیط‌

بیان‌ معماری‌

هندسه‌ مناظر و مرایا

ریاضیات‌ و آمار

انسان‌

طبیعت‌

معماری‌

مقدمات‌ طراحی‌ معماری‌

دروس‌ اصلی‌

مبانی‌ نظری‌ معماری‌

آشنایی‌ با معماری‌ جهان‌

برداشت‌ از بناهای‌ تاریخی‌

آشنایی‌ با معماری‌ معاصر

نقشه‌برداری‌

تنظیم‌ شرایط‌ محیطی‌

تأسیسات‌ الکتریکی‌ (نور و صدا)

تأسیسات‌ مکانیکی‌

مقاومت‌ مصالح‌ و سازه‌های‌ فلزی‌

سازه‌های‌ بتنی‌

ایستایی‌

متره‌ و برآورد

مدیریت‌ و تشکیلات‌ کارگاه‌

مصالح‌ ساختمانی‌

ساختمان‌

روستا

طرح‌ معماری‌

دروس‌ تخصصی‌

آشنایی‌ با مبانی‌ برنامه‌ریزی‌ کالبدی‌

تحلیل‌ فضاهای‌ شهری‌

آشنایی‌ با مرمت‌ ابنیه‌

طرح‌ معماری‌

طراحی‌ فنی‌

طرح‌ نهایی‌

طول دوره تحصیل رشته مهندسی معماری

این رشته در مقطع کارشناسی 4 سال طول می کشد که قبل از شروع یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می شود که جزو سنوات تحصیل نخواهد بود اما 8 واحد آن جزو واحدهای دوره حساب می شود. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می توانند برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند.

تعداد واحدهای درسی رشته معماری

تعداد کل واحدهای درسی دوره 140 واحد به شرح زیر است:

 1.  دروس عمومی 20 واحد
 2.  دروس پایه 29واحد
 3.  دروس اصلی 60 واحد
 4.  دروس تخصصی 27 واحد
 5.  دروس اختیاری 4 واحد

گرایش‌ها و ابعاد مختلف معماری درکارشناسی ارشد

گرایش های رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های زیر است:

 • معماری-معماری
 • معماری – منظر
 • تکنولوژی معماری
 • معماری – انرژی
 • معماری – مرمت بناها و بافت‌های تاریخی
 • معماری – مدیریت پروژه و ساخت

اگر افراد مدرکشان در رشته های غیر مرتبط باشند نمی توانند در ارشد این رشته درس بخوانند زیرا در دوره ارشد با فرض توانایی بالای دانشجویان به طراحی معماری و درک فضا، بیشتر به کار بردن مبانی و مفاهیم معماری (که فرد پیش از این آموخته) مورد تاکید قرار می‌گیرد.

صنعت و بازار کار

فارغ‌التحصیلان رشته معماری در زمینه‌های زیر می توانند مشغول به کار شوند:

1- طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا.

2- رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری (مهندسی مشاور)

3- نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)

4- مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)

5- تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان.

6- همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و. . . .

7- طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی.

8- مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی.

9- طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی.

10- انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست.

بازار کار در ایران‌

در مقطع کارشناسی‌ به‌ جنبه‌های‌ فنی‌ معماری‌ بیشتر توجه می شود و فارغ‌التحصیل‌ان این‌ رشته‌ می‌توانند به‌ ساختمان‌ سازی‌ (طراحی‌ فنی‌ ساختمان‌های‌ مختلف‌) مشغول شوند. ولی فارغ‌التحصیل‌ کارشناسی‌ ارشد بیشتر به جنبه‌های‌ هنری‌ معماری‌ می پردازند. مهندس‌ معمار در کنار طراحی‌ بناها به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ هم میتواند مشغول باشد. فارغ‌التحصیل‌ معماری‌ آمادگی‌ کار در رشته‌های‌ مرتبط‌ با معماری‌ مثل‌ طراحی‌ صحنه‌ یا طراحی‌ صنعتی‌ را هم دارد. کسانی که از دانشکده معماری فارغ التحصیل می شوند پروانه نظام مهندسی نمی گیرند و نمی توانند یک دفتر مهندسی راه اندازی کنند. ولی با توجه به پیشرفت ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و غیره بازار کار خوبی منتظر فارغ التحصیلان است.

درآمد و حقوق

حقوقی که مهندس معمار دریافت می کند نسبت به خیلی از مشاغل بهتر است و اگر این افراد پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی داشته باشند بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی می گیرند. اگر این افراد در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. اگر در شرکت های خصوصی کار کنند که طبق سابقه کار و سطح تحصیلات حقوقشان متفاوت خواهد بود.

حقوق مهندس معمار بر اساس آخرین تحقیقات بطور میانگین بین 900000 تومان تا 3500000 تومان است. ولی اگر افراد کارآفرین باشند با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

مهندسی معماری

معرفی از نگاهی دیگر

قدمت معماری به عنوان یک فن برای ایجاد سرپناه، به قدمت تاریخ بشر می رسد اما معماری امروزه در جهان ترکیبی از صنعت ساختمان سازی به علاوه هنر، فلسفه، جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی، اخلاقی، اقتصاد، جغرافیای طبیعی و انسانی، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی نظیر زیست شناسی و محیط زیست است. از این رو می توان گفت که رشته معماری به دلیل این خصلت و به ویژه با توجه به ماهیت هنری و نقش مهمی که خلاقیت هنری در آن ایفا می کند اساساً با سایر رشته های مهندسی متفاوت است.

در رشته معماری دروسی مانند ترکیب ها، طراحی ها، دروس نظری معماری دروس خاصی هستند که عموماً به شیوه آتلیه ای یا کنفرانس های دانشجویی برگزار می شود و از نظم و قاعده مشخصی پیروی نمی کنند.

مفاهیمی که در این دروس وجود دارد برپایه طرز تفکری کاملاً متفاوت با دروس دبیرستان بوده بدین رو موفقیت فرد در دوره دبیرستان و کنکور تضمینی برای اقبال فرد در این دروس به شمار نمی رود. داشتن استعداد هنری و به کار گرفتن عنصر خلاقیت در روند طراحی لازم موفقیت است. و نکته دیگر آنکه از دست دادن آینده شغلی برای فرد اهل ذوق رابطه ای با عدم توفیق در تحصیلات آکادمیک معماری ندارد چه بسا همین فرد بتواند یک مهندسی ناظر خوب، مدیر پروژه، برنامه ریز شهری بشود، رشته معماری برحسب کمبود ظرفیت قبولی اش بسیار مشکل است. دانشگاه های مختلفی در رشته معماری دانشجو می پذیرند

رشته معماری در دانشگاه های دولتی

در حال حاضر در دانشگاه های دولتی “رشته معماری” در قالب دو رشته اصلی مهندسی معماری و معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارائه می شود. البته تعداد پذیرش رشته مهندسی معماری به نسبت معماری داخلی خیلی بیشتر است.

تعداد کل واحدها در رشته مهندسی معماری ۱۴۰ واحد است که شامل ۲۰ واحد عمومی، ۲۹ واحد دروس پایه، ۶۰واحد دروس اصلی، ۲۷ واحد دروس تخصصی  و ۴ واحد اختیاری می شود. در حال حاضر حدود ۴۰ دانشگاه دولتی و غیر انتفاعی رشته مهندسی معماری را به دانشجویان ارائه می دهند.

فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری و  مهندسی عمران  در مقطع کارشناسی بهترین گزینه برای ورود به مشاغل مرتبط با معماری به ویژه شغل مهندس معمار می باشند.

کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه های دولتی

برخی از  رشته و گرایش های کارشناسی ارشد معماری به شرح زیر است:

– انرژی و معماری

– مهندسی معماری

– تکنولوژی معماری

– معماری منظر

– مدیریت پروژه و ساخت

– معماری داخلی

– سایر رشته و گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی معماری

تعداد پذیرش رشته مهندسی معماری به نسبت معماری داخلی خیلی بیشتر است.

طول دوره تحصیل رشته معماری

دوره کارشناسی مهندسی معماری با طرح نهایی حداقل چهار سال به طول می انجامد. در رشته معماری پیش از شروع دوره یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می گردد که جزو سنوات تحصیل به حساب نمی آید ولی ۸ واحد آن جزو واحدهای دوره محسوب می گردد. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند.

رشته معماری در دانشگاه فنی و حرفه ای

در دانشگاه فنی و حرفه ای  در حال حاضر ۳ رشته در حوزه معماری به دانشجویان و مخاطبان ارائه می شود. این سه رشته عبارتند از:

کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی معماری،

کارشناسی ناپیوسته معماری سنتی

کارشناسی ناپیوسته نقشه کشی معماری – معماری

چه کسانی می توانند در دانشگاه فنی و حرفه ای رشته معماری بخوانند ؟

 افرادی وارد دوره های کاردانی و سپس کارشناسی ناپیوسته دانشگاه فنی و حرفه ای می شوند که در دوره متوسطه وارد هنرستان های فنی و حرفه ای شده و رشته های مرتبط با معماری را قبل از ورود به دانشگاه انتخاب کرده باشند و در آن رشته دیپلم فنی و حرفه ای اخذ نموده باشند. در این صورت برای ادامه تحصیل در این دانشگاه وارد می شوند.

امتیاز کسانی که در دانشگاه فنی و حرفه ای معماری می خوانند چیست؟

در مسیر رسیدن به شغل مهندس معماری، دانش آموزانی که وارد دوره های فنی و حرفه ای می شوند از دو امتیاز بزرگ نسبت به دانش آموزانی که از رشته ریاضی وارد دانشکده هنر می شوند، برخوردارند.

یک امتیاز اینکه گروه اول پس از اخذ مدرک دیپلم فنی و حرفه ای می توانند وارد بازار کار شوند و لذا اشتغال و کسب درآمد را حداقل ۴ سال زودتر از دانشجویانی که از رشته ریاضی وارد دانشگاه شده اند شروع خواهد کرد و دوم اینکه دارای مهارت های عملی و کاربردی بیشتری نسبت به دانشجویان دبیرستانی که وارد رشته معماری در دانشگاه شده اند، می باشند و لذا هر دوی این موارد باعث جذب سریعتر آنها به بازار کار می شود.

لذا این افراد اگر در حین انجام کار، ادامه تحصیل داده و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه فنی و حرفه ای اخذ نمایند، می توانند به عنوان مهندس با تجربه و کاربلد، در این حوزه درآمد قابل توجهی کسب نمایند.

دوره کارشناسی مهندسی معماری با طرح نهایی حداقل چهار سال به طول می انجامد

رشته معماری در دانشگاه علمی  کاربردی

دانشگاه جامع علمی و کاربردی از جمله مراکز آموزش عالی کشور است که اقدام به ارائه دوره های آموزشی مختلف در مقطع کاردانی و کارشناسی در حوزه معماری نموده است. دوره های مذکور به شرح زیر است :

کاردانی فنی معماری – معماری روستایی

کاردانی فنی معماری – معماری شهری

مهندسی ناپیوسته فناوری معماری – طراحی و نوسازی بافت های فرسوده

مهندسی ناپیوسته فناوری معماری – طراحی فضا و اماکن ورزشی

چه کسانی می توانند در دانشگاه علمی کاربردی معماری بخوانند؟

دانش آموزانی که دارای دیپلم ریاضی فیزیک از دبیرستان می باشند یا اینکه فارغ التحصیل هنرستان یا کار و دانش در رشته معماری و ساختمان هستند، می توانند در دوره های کاردانی رشته معماری شرکت کنند. سایر دیپلمه ها نیز به شرط گذراندن دوره های پیش نیاز، شرایط شرکت در این دوره ها را پیدا می کنند.

دوره کاردانی معماری دانشگاه علمی کاربردی

دوره کاردانی فنی مبتنی بر نظام واحدی و متشکل از مجموعه ای از دروس نظری و مهارتی است و با توجه به قابلیت ها و مهارت های مشترک و فنی به دو بخش “آموزش در محل مجری” و “آموزش در محیط کار” تقسیم می شود. مجموع واحدهای هر دوره بین ۶۸ تا ۷۲ واحد است که در طول حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال قابل اجرا است.  این دوره ها به دو روش نیمسالی و پودمانی اجرا می شود که وابسته به امکانات و نظر مدیریت واحد مجری است.

دوره کارشناسی ناپیوسته معماری دانشگاه علمی کاربردی

در دوره کارشناسی ناپیوسته تمام دارندگان مدرک کاردانی می توانند شرکت کنند ولی کسانی که مدرک نامرتبط دارند نیاز است دروس پیش نیاز را بگذرانند. دارا بودن مدرک کاردانی ناپیوسته معماری فرد را بدون گذراندن دروس پیش نیاز وارد این دوره می کند. تعداد واحدهای دوره کارشناسی ناپیوسته در این رشته ها، ۱۰۰ واحد است که ۲۶ واحد آن نظر و ۷۴ واحد آن مهارتی است و رویکرد دانشگاه، آموزش به دانش جویان از طریق عملی و افزایش مهارت های کاربردی آنهاست.

معماری دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد نیز در واحدهای مختلف خود در سراسر کشور نسبت به ارائه دوره های آموزش عالی دانشگاهی در حوزه معماری اقدام می کند. رشته های تحصیلی که در حال حاضر توسط دانشگاه آزاد در حوزه معماری ارائه می شود به شرح زیر است:

مهندسی معماری

کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون – علمی کاربردی معماری

کاردانی پیوسته بدون آزمون نقشه کشی معماری – معماری

کاردانی ناپیوسته بدون آزمون معماری سنتی

کاردانی ناپیوسته بدون آزمون معماری

درس‌های رشته معماری:

درس‌های رشته معماری
ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ آشنایی با سیر هنرها ۲ آشنایی با مبانی برنامهریزی کالبدی
۳ آشنایی با مرمت ابنیه ۴ آشنایی با معماری معاصر
۵ آشنایی با معماری اسلامی ۶ آشنایی با معماری جهان
۷ اخلاق معماری ۸ انسان، طبیعت، معماری
۹ ایستایی ۱۰ برداشت از بناهای تاریخی
۱۱ بیان معماری ۱ ۱۲ بیان معماری ۲
۱۳ تأسیسات مکانیکی ۱۴ تاریخ شهرهای ایران
۱۵ تاسیسات الکتریکی (نور و صدا) ۱۶ تحلیل فضاهای شهری
۱۷ تعمیر و نگهداری ساختمان ۱۸ تنظیم شرایط محیطی
۱۹ حقوق معماری ۲۰ درک و بیان محیط
۲۱ روستا ۱ ۲۲ روستا ۲
۲۳ روش تحقیق ۲۴ ریاضیات و آمار
۲۵ زبان تخصصی ۲۶ ساختمان ۱
۲۷ ساختمان ۲ و گزارش کارگاه ۲۸ سازههای بتنی
۲۹ سازههای نو ۳۰ طراحی فنی
۳۱ طرح معماری ۱ ۳۲ طرح معماری ۲
۳۳ طرح معماری ۳ ۳۴ طرح معماری ۴
۳۵ طرح معماری ۵ ۳۶ طرح نهائی
۳۷ فرآیند و روشهای معماری ۳۸ مبانی نظری معماری
۳۹ متره و برآورد ۴۰ مدیریت و تشکیلات کارگاه
۴۱ مصالح ساختمانی ۴۲ معماری جهان اسلام
۴۳ مقدمات طراحی معماری ۱ ۴۴ مقدمات طراحی معماری ۲
۴۵ نقشه برداری ۴۶ هدسه کاربردی
۴۷ هندسه مناظر و مزایا ۴۸ کاربرد کامپیوتر در معماری
۴۹ کارگاه مصالح و ساخت
فارغ التحصیلان رشته معماری می توانند در زمینه های مختلفی فعالیت کنند

توانایی و قابلیت‌های فارغ التحصیلان رشته معماری

فارغ التحصیلان رشته معماری براساس توانائیهای که در روند آموزش کسب نموده اند می توانند در زمینه های زیر ایفای نقش کنند:

۱- طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طرحهای اولیه تا مراحل کار و طراحی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده بنا این زمینه از کار معمار در حقیقت وظیفه محوری او را تشکیل می دهد.

۲- همکاری با گروه مهندسان مشاور معماری در جهت توسعه طرحها و تهیه نقشه های معماری مراحل یک و دو

۳- نظارت بر صحت انجام کار درعملیات اجرایی ساختمان

۴- مشارکت درمدیریت اجرایی پروژه های معماری

۵- عضویت در کادر فنی شهرداریها و سازمانهای مشابه

۶-تدریس در دوره های کاردانی و همینطور دبیرستانهای فنی حرفه ای و کاردانش دانش آموزان و پرورش

موضوعات پیشنهاد شده برای پایان نامه رشته مهندسی معماری :

 • ارائه الگویی برای مصرف بهینه انرژی در فرآیند تخریب و بازیافت ساختمانها.
 • بازشناسی هویت دینی در مسکن سنتی (نمونه موردی: شهر یزد).
 • ارائه معیارها و ضوابط طراحی منظر سبز پایدار با تأکید بر مصرف بهینه آب (نمونه موردی: طراحی پارک شهری در شهر اصفهان).
 • تبیین معیارهای پیوستگی ساختمان و شهر در فضاهای عمومی شهری (مطالعه موردی: خیابان ولیعصر تهران).
 • چهارچوب اصول معماری خانه با توجه به مفاهیم قرآنی (مطالعه موردی خانه در اقلیم گرم و خشک ایران).
 • مرمت ابنیه معماری
 • پروژه مدیریت تشکیلات کارگاهی (ISO
 • پروژه روستا معماری
 • پروژه طراحی تولید صنعتی
 • تحلیل فضای شهری
 • تاسیسات مکانیکی و برقی
 • انسان طبیعت معماری
 • تنظیم شرایط محیطی
 • انرژی های نو(زمین گرمایی)
 • اقلیم معماری اقلیم جنوب
 • مبانی نظری معماری
 • معماری اسلامی
 • معماری معاصر
 • معماری جهان
 • معماران
 • فرایند روش طراحی
 • عناصرجزئیات
 • پروژه متره و برآورد مطالعات بیمارستان
 • شناخت مواد طراحی شهری
 • پایان نامه برج مسکونی
 • پایان نامه تجاری تفریحی
 • پایان نامه بیمارستان
 • پایان نامه خانه موسیقی
 • پایان نامه تجاری
 • پایان نامه پارک علمی تحقیقاتی
 • پایان نامه خانه سالمندان
 • پایان نامه ساختمان اداری
 • پایان نامه خانه سینما
 • پایان نامه دانشکده معماری
 • پایان نامه درمانگاه
 • پایان نامه مترو
 • پایان نامه فرودگاه
 • پایان نامه توقفگاه بین راهی
 • پایان نامه مدرسه
 • پایان نامه مجموعه فرهنگی
 • پایان نامه مجتمع بین راهی
 • پایان نامه کتابخانه
 • پایان نامه استادیوم
 • پایان نامه تجاری مسکونی
 • پایان نامه مجموعه تفریحی- ورزشی
 • پایان نامه مجموعه توریستی – تفریحی
 • پایان نامه موزه کودک
 • پایان نامه مجموعه گردشگری
 • پایان نامه مجموعه مسکونی پایدار
 • پایان نامه پارکینگ طبقاتی
 • پایان نامه ایستگاه قطار
 • پایان نامه مجموعه ورزشی
 • پایان نامه مرکز تحقیقاتی
 • پایان نامه مرکز علمی – پژوهشی کودکان
 • پایان نامه مسجد
 • پایان نامه موزه آب
 • پایان نامه موزه معماری
 • پایان نامه باغ کودک
 • پایان نامه اقامتگاه بین راهی
 • پایان نامه راه آهن
 • پایان نامه مرکز آبدرمانی
 • پایان نامه نور در معماری
 • پایان نامه اداری
 • پایان نامه تجاری اداری
 • پایان نامه هتل سنتی اقلیمی کیش
 • پایان نامه ایستگاه مترو
 • پایان نامه مرکز موسیقی
 • پایان نامه دانشگاه
 • پایان نامه هتل هوشمند
 • پایان نامه رصدخانه
 • پایان نامه خانه کودک
 •  پایان نامه دبستان
 • پایان نامه سینما
 • پایان نامه مجتمع تجاری
 • پایان نامه مجتمع مسکونی
 • پایان نامه مجموعه جهانگردی
 • پایان نامه خانه معمار
 • پایان نامه ایستگاه راه آهن
 • پایان نامه مجموعه فرهنگی- آموزشی – تفریحی
 • پایان نامه مجموعه ورزشی تفریحی
 • پایان نامه مرکز بهداشتی و درمانی
 • پایان نامه مرکز همایش ها
 • پایان نامه مدرسه فوتبال
 • پایان نامه محله پایدار
 • پایان نامه واحد همسایگی پایدار
 • پایان نامه هتل ۳ ستاره
 • پایان نامه هتل ۴ ستاره
 • پایان نامه هتل ۵ ستاره
 • پایان نامه فرهنگسرا
 • پایان نامه ترمینال

پایان نامه من مرکز مشاوره پایان نامه دکتری در ایران

با همکاری تیم آسان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید