پروپوزال چیست و چجوری برای اپلای پروپوزال مناسب و خوب بنویسیم؟

پروپوزال چیست و چجوری برای اپلای پروپوزال مناسب و خوب بنویسیم؟ :

پروپوزال یا طرح تحقیقاتی یکی از مدارکی است که برای اپلای مقطع دکترا در دانشگاه‌های خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانگونه که می‌دانید دانشجویی که قصد اپلای مقطع PHD را دارد باید با یک استاد وارد مکاتبه شود. در طی مکاتبه، امکان دارد استاد از دانشجو یک پروپوزال یا طرح تحقیقاتی در زمینه تخصصی خود و یا زمینه‌ای که دانشجو در آن کار کرده است بخواهد. در این صورت است که دانشجو با رعایت موارد مربوط به نگارش پروپوزال، باید یک طرح تحقیقاتی علمی برای استاد بنویسید. آیا شما هم قصد اپلای دکتری را دارید؟ آیا به دنبال نوشتن پروپوزال هستید؟ آیا نحوه نگارش پروپوزال برای اپلای را می‌دانید؟ با ما همراه باشید تا همه چیز را در این مورد به شما بگوییم. اپلای باما مدارکی که باید برای اپلای آماده کنید را یک به یک به شما خواهد گفت.

پروپوزال چیست؟

پروپوزال يا طرح تحقيقاتی، گونه ای پیش‌نویس علمی محسوب می‌شود که برای اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی نوشته  می‌شود. پروپوزالی که برای اپلای مقطع دکترا نگارش می‌شود، نوشته‌ای پژوهشی است که توانایی علمی دانشجو برای ورود به مقطع دکترا را اثبات می‌کند. در این طرح تحقیقاتی، دانشجو به معرفی موضوع پایان‌نامه خود پرداخته و در آن از اهمیت موضوع خود، تحقیقات و زمینه‌هایی که پیش از آن کار شده است و منابعی که در این زمینه وجود دارد اشاره می‌کند. در پروپوزال همچنین نتایجی که دانشجو به دنبال آن است و فکر می‌کند در پایان پژوهش به آنها دست پیدا می‌کند نیز باید مد نظر قرار گیرد. در پروپوزال، باید به روش‌هایی که در پژوهش خود از آنها بهره می‌برید نیز اشاره کرده و به آنها بپردازید.

پروپوزال‌هایی که برای اپلای مقطع دکترا نوشته می‌شوند اغلب از سوی دانشجویانی است که مقطع مستر را گذرانده‌اند. با این حال متقاضیانی که قصد دارند مستقیم از دوره کارشناسی وارد مقطع PHD بشوند نیز باید برای اپلای، طرح تحقیقاتی به دانشگاه ارائه کنند.

چگونگی نگارش پروپوزال
برای نوشتن پروپوزال باید تلاش کنید که سیال عمل کنید. با وجود این که باید چارچوب پروپوزال را رعایت کنید اما باید تلاش برای پویا نوشتن را هم فراموش نکنید تا متن حالت یکنواختی به خود نگیرد.

برای نوشتن یک پروپوزال خوب، اولین اصل این است که از کپی کردن خودداری کنید. شاید با خود بگویید که آوردن جملات با ذکر منبع نمی‌تواند کپی محسوب شود، اما بهتر است از کنار هم قرار دادن جملات کپی شده حتی با ذکر منبع هم خودداری کنید. این کار سبب می‌شود نوشته شما حالت مکانیکی پیدا کرده و یکنواختی آن، توانایی علمی شما در نگارش را زیر سوال ببرد.

با این حال بهتر است این مورد را هم در نظر داشته باشید که ایده‌پردازی سیال نیز اگر از حدود تعادل خارج شود نشانه ضعف شما محسوب می‌شود. پس رعایت اعتدال در این زمینه بسیار مهم است. مدیریت شما در این زمینه برای نگارش، اهمیت زیادی دارد. برای نگارش پروپوزال برای اپلای دکترا این موارد را در نظر بگیرید و حتما از یک فرد مجرب در این زمینه کمک بگیرید. یک فرد مجرب، می‌تواند ایده‌های خود را به شما بدهد و از اصطلاحات رایج روز شما را مطلع کند.

نگارش پروپوزال شما برای یک دانشگاه خارجی باید به هر زبانی که دانشگاه مقصد از شما خواسته است، نوشته شود. برای نوشتن پروپوزال باید حتما چندین بار گرامر نوشته خود را چک کنید که اشتباهی در آن وجود نداشته باشد. در نگارش متن خود بهتر است وسواس فکری را کنار بگذارید.بهتر است کمی خلاقانه عمل کنید و یک شیوه نو را با رعایت چارچوب طرح، پیش رو قرار دهید.

 

گروه متخصصان “پایان نامه من” :

“گروه علمی و تحقیقاتی پایان نامه من” فعال در زمینه فعال های پژوهشی  با چندین سال سابقه پژوهش در زمینه انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ، انجام پایان نامه دکتری ، انجام پایان نامه دکترا ، انجام رساله دکتری ، انجام رساله دکترا ، انجام پروپوزال ارشد و انجام پروپوزال دکتری ، اکسپت مقاله ، پذیرش مقاله و چاپ مقالات علمی پژوهشی و چاپ مقالات ISI، کدنویسی و شبیه سازی، تحلیل آماری، ترجمه تخصصی، آموزش دروس و نرم افزارهای تخصصی و… و با کادری مجرب از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر سطح ایران (شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و تربیت مدرس و … ) آماده ارائه هرگونه خدماتی به دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در رشته های مختلف فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه و پزشکی است.

مشاوره 24 ساعته :

09199631325  و  09353132500

خطوط دارای تلگرام و واتس اپ نیز می باشد.

با مدیریت دکتر علی کیان پور

با همکاری ایزی تز + دکتر تز + آسان مقاله