شیوه چاپ مقاله در ژورنالهای مختلف

8 copy - شیوه چاپ مقاله در ژورنالهای مختلف

شیوه چاپ مقاله در ژورنالهای مختلف

شیوه چاپ مقاله در ژورنالهای مختلف راه و روند خاصی دارد که در این بخش به بررسی این راه ها و روش ها خواهیم پرداخت.

امروز مجلات زیادی برای چاپ مقاله وجود دارند و از طرفی طرفداران چاپ مقاله در بین دانشجویان و اساتید بسیار افزایش یافته است .شیوه چاپ مقاله در مجلات داخلی و خارجی یکسان میباشد تنها تفاوتی که درشیوه چاپ این مجلات مشاهده خواهیم کرد زمان داوری میباشد.این زمان داوری در مجلات خارجی معتبر بسیار طولانی (نزدیک به 6 ماه) است اما در مجلات داخلی این فرآیند در طول دو هفته انجام خواهد گرفت.

مراحل چاپ مقالات در مجلات معتبر داخلی و خارجی

قبل از شروع به نوشتن مقاله باید روی هدف مورد نظرتان تحقیق و تمرکز کنید و نوشتن مقاله را با در نظر گرفتن و رعایت نظم خاصی که دارد بنویسید.هریک از اجزای اصلی مقاله را با شیوه های اصولی و صحیح بنویسید.

اجزای اصلی یک مقاله

عنوان(tittle)

اولین بخش از اجزای اصلی مقاله که بیشترین نقش را در جلب توجه و کسب امتیاز دارد بخش عنوان یک مقاله میباشد هرچقدر که عنوان جذاب و پرطرفدار باشد همانقدر بیشتر توجه اساتید را به خود جلب میکند و قابل توجه است.عنوان نباید تکراری باشد و در مورد یک موضوع کلی باشد سعی کنید موضوع را طوری انتخاب کنید که با محتوای اصلی نوشته مطابقت داشته باشد.

چکیده (Abstract)

چکیده مقاله باید یک خلاصه 200 کلمه ای از بخش های اصلی مقاله باشد.چکیده باید بسیار جذاب و پرطرفدار باشد .چکیده از اجزای زیر تشکیل شده است.1-تاریخچه 2-هدف مقاله3-روش مورد استفاده 4-یافته ها/نتایج 5-نتیجه گیری نوع چکیده ی مورد استفاده به رشته ی موردنظر بستگی دارد.

  • جهت نگارش چکیده از یک متن قابل مفهوم و خلاصه استفاده می شود و می توان از خود آن چکیده اطلاعاتی دریافت نمود.
  • تمام مولفه های آکادمیک لازم را از متن کامل انعکاس دهد که باید شامل هدف، تمرکز، روش ها، نتایج و استدلال ها باشد.
  • هیچ گونه اطلاعاتی خارج از مقاله در خود نداشته باشد.
  • به زبان روان و سلیس نوشته شده و برای گستره ی وسیعی از خوانندگان از جمله خوانندگان با رشته های علمی تخصصی قابل فهم باشد.
  • به زبان مجهول نوشته می شود تا به جای تمرکز بر اشخاص، بیشتر با تمرکز بر موارد مهم، یافته ها را گزارش دهد.
  • عموما هیچ مرجعی را شامل نمی شود.

کلمات کلیدی(KEYWORDS)

کلمات کلیدی آن دسته از کلماتی میباشند که اشاره به محتوای اصلی مقاله دارد این کلمات را سعی کنید نزدیک به موضوع و محتوای اصلی مقاله انتخاب کنید هر چه این کلمات نزدیک به موضوع اصلی و پر طرفدار باشند باعث میشود که مقاله تعداد دفعات بیشتری مورد استناد قرار گیرد.

مقدمه ( INTRODUCTION)

هر نوشته یا سخنرانی باید با یک مقدمه شروع شود مقدمه در واقع پیش گفتاری است در مورد محتوای اصلی نوشته باید یک مقدمه بنویسیم تا خواننده را جذب کند. مقدمه را باید از کلی به جزئی بنویسیم یعنی از موضوعات کلی شروع کنیم و به موضوعات جزئی برسیم.

مواد و روش‌های مقاله (MATERIALS AND METHODS)

برای رسیدن به اهداف هر مقاله مواد و روش هایی نیاز است تا به هدف مورد نظر نزدیک تر شویم.این مواد و روش ها ممکن است در آزمایشگاه باشد یا در کتابخانه به هر حال برای نوشتن این بخش نیاز به متد ها و اصول هایی داریم.

اگر مقاله تئوری یا شبیه سازی باشد بایستی روابط ریاضی، فرضیه‌ها، اثبات قضیه‌های ذکر شده، نرم افزارهای استفاده شده و مقادیر عددی پارامترها به طور کامل در جداول نوشته شود، به طوریکه خواننده با دنبال کردن مقاله بتواند به همان نتایج دست یابد.این مرحله اصطلاحا مرحله تحلیل و بررسی داده ها نیز محسوب میشود داده های به دست آمده باید تحلیل و بررسی شوند و در بخش نتیجه گیری نوشته شوند.

نتایج مقاله RESULTS

همه این مسیری که برای نگارش یک مقاله طی میشود برای رسیدن به یک سری اهداف میباشد که این اهداف همان نتایج مقاله محسوب میشوند.نتایج به دست آمده از تحلیل و بررسی داده های به دست آمده را باید در این بخش بنویسیم.

تقدیر و تشکر مقاله ACHNOWLEDGMENT

بخش تقدیر و تشکر مقاله لزوما در همه مقالات وجود ندارد در این بخش باید از تمام اشخاص و موسسات پژوهشی که شما را در این مسیر همراهی کرده اند تشکر و سپاسگذاری کنید.

مراجع مقاله REFERENCES

اگر در طول تحقیق از نوشته های یک کتاب یا مقاله دیگر استفاده کرده اید و یا به منابع معتبری استناد کرده اید در این بخش باید آنها را ذکر کنید اگر در بخش مراجع به نویسنده اثر اشاره نکنید این کار سرقت علمی و ادبی به حساب می آید و ممکن است مقاله رد شود.

گاهی اوقات مراجع به ترتیب حروف الفبا و بر اساس نام خانوادگی نویسنده اول مرتب می‌شوند.

در این حالت معمولا نام نویسندگان در متن مقاله و در پایان جمله/ عبارتی که مربوط به آن مرجع می‌باشد، نوشته می‌شود.

اگر مقاله یک، دو یا بیش از دو نویسنده داشته باشد، در متن مقاله به صورت زیر ارجاع داده می‌شود:

یک نویسنده: (Amiri, 2010)

دو نویسنده: (Amiri and Bahrami, 2011) یا (Amiri & Bahrami, 2011)

بیش از دو نویسنده: (Amiri et al., 2012)

برای بیش از یک مرجع، معمولا بین مراجع نقطه ویرگول گذاشته می‌شود. مانند مثال زیر:

(Amiri et al., 2012; Amiri and Bahrami, 2011; Amiri, 2010)

دیدگاهتان را بنویسید