انواع ژورنال|انواع ژورنال های علمی

Photo Feb 24 8 18 38 AM 575x575 - انواع ژورنال|انواع ژورنال های علمی

انواع ژورنال|انواع ژورنال های علمی

یکی از مهمترین سوالات انواع ژورنال ها میبشد چرا که افراد برای پیدا کردن و خواند آن ها باید آن ها را شناسایی کرده و سپس شروع به خواندن کنند ، ابتدا باید آن ها را دسته بندی کرد اما دسته بندی بر روش های مختلفی انجام میپزیرد این موضوع به قدری مهم است که فرد برای خواندن یک ژورنال مناسب باید دقیقا به همان چیزی که میخواهد دست پیدا کند چرا که شاید خود مقاله ای داشته باشد که میخواهد آن را انتشار دهید و نیاز مند تحقیق است . اما دسته بندی به روش های مختلفی مانند زیر صورت میپذیرد.

انواع ژورنال ها از نظر هزینه

از نظر هزینه ژورنال ها به دو دسته تقسیم بندی میشود :

  1. ژورنال های دسترسی محدود (Non-Open Access)  : از آنجایی که مقالات چاپ شده در این ژورنالها به صورت رایگان در دسترس عموم قرار ندارند به آنها ژورنال های دسترسی محدود می گویند.
  2. ژورنال های دسترسی آزاد  (open access) : در مقالات قبلی راجب این ژورنال ها نوشته ایم ولی در کل این ژورنال های جهت چاپ مقاله از نگارنده مقاله مبالغی (چند صد دلار) دریافت می کنند و مقالات را به صورت رایگان در اختیار همگان قرار می دهند.

انواع ژورنال ها از نظر اعتبار

معیار یک ژورنال قطعا از داوری آن مشخص میشود بخشی که همه ژورنال ها باید از زیر دستان داوران گذر کنند . ژورنال ها از لحاظ داوری مقالات به دو دسته کلی ژورنال های با داوری( Peer Review )و ژورنال های بدون داوری( Non-Peer Review ) تقسیم می شوند. ژورنال های Non-Peer Review فرایند داوری خاصی ندارند و در صورتی که مقالات فرمت و موضوعات تحت پوشش ژورنال را رعایت کرده باشد در این ژورنال ها چاپ می شوند. امیدوارم اطلاعات این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید