بهترین دانشگاه های اروپا تا سال 2019 – برترین دانشگاه های جهان

دانشگاه آکسفورد - بهترین دانشگاه های اروپا تا سال 2019 - برترین دانشگاه های جهان

برای تحصیل در خارج از کشور در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا ۴۰ درصد به دانشگاه‌های اروپایی اختصاص دارد. مثلا دانشگاه آکسفورد جایگاه ویژه‌ای در میان دانشگاه‌های جهان دارد و کشورهای آلمان و سوئیس هم دارای دانشگاه‌هایی به شدت معتبر و مشهور هستند. از جمله گزینه‌هایی که برای رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود باید به مواردی نظیر: محیط تحقیق و آموزش، ارزش پژوهش‌ها، درآمد صنعتی و دیدگاه بین‌المللی درباره آن‌ها اشاره کرد. در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین دانشگاه های اروپا پرداخته شده است:

۱. دانشگاه آکسفورد از بهترین دانشگاه های اروپا

زمان احداث و شروع به فعالیت کردن دانشگاه آکسفورد دقیقا مشخص نیست اما بررسی‌های تاریخی حدود آن را قرن ۱۳ میلادی عنوان کرده‌اند. این دانشگاه که از برترین‌های جهان است تا سال ۱۸۷۸ به زنان اجازه ورود و تحصیل نمی‌داد. بزرگترین کتابخانه انگلستان متعلق به دانشگاه آکسفورد است و در آن بیش از ۱۱ میلیون نسخه کتاب وجود دارد. موزه‌ها و آثار هنری زیادی در این دانشگاه دیده می‌شود. برای نمونه موزه «اشمولین» که قدیمی‌ترین موزه انگلستان است در دانشگاه آکسفورد قرار دارد. آثار هنرمندان مشهوری چون: تِرنرِ، میکل‌آنژ و پیکاسو نیز در آکسفورد به چشم می‌خورد.

۲. دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج نیز دانشگاهی دولتی در انگلستان است که در قرن ۱۳ میلادی بنا شد و مانند سایر دانشگاه‌های قدیمی دارای سنت‌های بعضا عجیب و مخصوص خود بود. برای مثال تا سال ۱۹۰۹ به دانشجویانی که درسی خاص کمترین نمرات و میزان افتخارات را کسب می‌کردند،قاشق چوبی بزرگی داده می‌شد که نشانه ضعف آنها در درس مربوطه بود. این قاشق اکنون در کالج سنت جان به یادگار نگه داشته می‌شود.

۳. کالج سلطنتی لندن

کالج سلطنتی لندن بر رشته‌های: علوم، مهندسی، پزشکی و کسب‌وکار متمرکز است. کالج سلطنتی لندن، بودجه‌ای بالغ بر ۱۵ میلیون یورو را به دانشکده‌های مختلف خود اختصاص داده تا با همکاری با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بتوانند در زمینه رشد و توسعه پژوهش‌های علمی خود فعالیت کنند. از ۱۲۵ کشور جهان، سالانه تعداد زیادی دانشجو به کالج سلطنتی لندن می‌روند و ادامه تحصیلات خود را پیگیری می‌کنند. کالج سلطنتی لندن یکی از بین‌المللی‌ترین دانشگاه‌های جهان است.

۴. دانشگاه فنی فدرال سوئیس (ETH زوریخ)

دانشگاه فنی فدرال سوئیس واقع در زوریخ، در رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات فعالیت می‌کند. این دانشگاه بیش از ۲۰ برنده جایزه نوبل را به دنیا تحویل داده است که آلبرت انیشتین هم در شمار آنها قرار دارد. حدود ۳۵ درصد از دانشجویانی که در دانشگاه فنی زوریخ تحصیل می‌کنند از سایر کشورها آمده‌اند. به طور کلی روابط دانشگاه ETH با سایر دانشگاه برای تبادل مسائل علمی خیلی قوی است.

۵. دانشگاه UCL لندن

UCL اولین دانشگاهی بود که در لندن بنا شد و ضمنا اولین دانشگاهی بود که فارغ از دین و مذهب افراد آنها را پذیرش می‌کرد و در واقع نوعی دانشگاه سکولار به حساب می‌آمد. از ژانویه ۲۰۰۶ تا کنون نیز به عضویت تیم دانشگاه‌های محقق اروپایی درآمده است و یکی از ۵ عضو بریتانیایی این لیگ یا تیم است. سایر اعضا شامل: کمبریج، ادینبورگ، آکسفورد و کالج سلطنتی انگلستان هستند. این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی‌های مختلف و معتبر جهانی دارای جایگاه خوبی هستند و از بهترین دانشگاه های اروپا به شمار می‌روند.

 

دیدگاهتان را بنویسید