انواع روش تحقیق در مقاله و پایان نامه

انواع روش تحقیق در مقاله و پایان نامه

انواع روش تحقیق در مقاله و پایان نامه :

روش تحقیق روش‌های خاص یا تکنیک‌های مورد استفاده برای شناسایی، انتخاب، پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد یک موضوع است.

در یک مقاله علمی پژوهشی و یا یک پایان نامه، بخش روش تحقیق به خواننده اجازه می‌دهد تا به طور انتقادی روایی و اعتبار کلی مطالعه را ارزیابی کند. دراین بخش از مقاله و پایان نامه به دو پرسش اصلی پاسخ داده می‌شود: چگونه داده‌ها جمع آوری شده یا تولید شده‌اند؟ چگونه این داده‌ها و اطلاعات تجزیه و تحلیل شده‌اند؟

انواع روش تحقیق در مقاله و پایان نامه

 به طور کلی می‌توان روش تحقیق را به دو دسته کمی و کیفی تقسیم کرد.

انواع روش پژوهش و تحقیق به طور مفصل در صفحه «انواع روش تحقیق» توضیح داده شده است. برای مطالعه توضیحات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

همچنین چگونگی نوشتن روش تحقیق مقاله در صفحه « نحوه نوشتن روش تحقیق مقاله» توضیح داده شده است.

برای ارزیابی این که کدام روش را برای بررسی سوال پژوهشی پایان نامه و مقاله استفاده کنید، بهتر است هنگام مطالعه مقالات و پایان نامه‌های مرتبط برای نگارش بخش پیشینه تحقیق خود، به بخش روش تحقیق (Methodology) مقالات هم توجه کرده و بررسی کنید که پژوهشگران قبلی در بررسی موضوعات مشابه از چه روشی استفاده کرده‌اند و مشخص کنید که چه نوع روشی بیشتر از همه استفاده شده است. اگر ایده‌ای در مورد روش تحقیقی دارید که با پژوهش شما منطبق است، حتماً با استاد راهنمای خود در مورد به‌کارگیری آن روش تحقیق مشورت کنید.

مطلب پیشنهادی :  موسسه نوشتن پایان نامه | بهترین موسسه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری در ایران

اهمیت روش تحقیق در پایان نامه و مقاله

دلایل اینکه شما باید در بخش روش تحقیق توضیح دهید که چگونه نتایج خود را به دست آورید و چگونه آن را تجزیه و تحلیل کرده‌اید عبارتند از:

  • خوانندگان باید بدانند که چگونه داده‌ها و اطاعات جمع‌آوری شده‌اند، زیرا روش انتخابی شما بر نتایج تاثیر می‌گذارد.
  • روش شناسی در هر رشته تحصیلی امری ضروری است؛ زیرا یک روش غیرقابل‌اعتماد نتیجه‌های غیرقابل‌اعتماد را تولید می‌کند و در نتیجه ارزش تفسیر نتایج را تضعیف می‌کند.
  • در اغلب موارد، روش‌های مختلفی برای انجام یک تحقیق و بررسی یک موضوع وجود دارد. شما باید به وضوح دلایل خود برای انتخاب یک شیوه و فن خاص را توضیح دهید.
  • خواننده باید بداند که داده‌ها به‌گونه‌ای جمع‌آوری یا تولید شده‌اند که با زمینه مطالعاتی مقاله و یا پایان نامه سازگار است. به عنوان مثال، اگر شما از یک پرسشنامه چندگزینه‌ای استفاده می‌کنید، خوانندگان باید بدانند که در پرسشنامه طیف وسیعی از پاسخ‌های انتخابی در اختیار خوانندگان اقرار داده شده است.
  • روش تحقیق انتخابی باید مناسب با همه اهداف مطالعه باشد. به عنوان مثال، شما باید این اطمینان را در خواننده ایجاد کنید که شما یک نمونه به اندازه کافی بزرگ دارید که می‌توان نتایج به دست آمده با آن نمونه را به کل جامعه نسبت داد.

  • در بخش روش تحقیق باید مشکلات پیش‌بینی‌شده و اقداماتی را که برای جلوگیری از وقوع آن‌ها انجام داده‌اید، مورد بحث قرار دهید. همچنین باید در این بخش توضیح داده شود که در طول پروژه چه مشکلاتی پیش آمده و شما برای حل این مشکلات چه کاری انجام داده‌اید و یا چرا این مسائل در تفسیر نتایج هیچ تاثیری نداشته و شما آن را نادیده گرفته‌اید.
  • در مقاله‌ها و پایان‌نامه‌های علوم اجتماعی، بخش روش تحقیق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که باید در این بخش اطلاعات کافی در اختیار خواننده و پژوهشگران دیگر قرار داد تا بتواند روش شما را تکرار کند. این کار به معرفی یک روش جدید و یا نوآوری در روش موجود کمک می‌کند.
مطلب پیشنهادی :  نحوه گرفتن پروژه کسر خدمت

 


پایان نامه من بزرگترین سامانه مشاوره انجام پایان نامه ارشد و دکتری و مقالات علمی در ایران

اکسپت فوری مقاله | مشاوره پروپوزال | انجام پایان نامه دکتری

دیدگاهتان را بنویسید