کسری خدمت سربازی با ارائه پروژه

1 1 - کسری خدمت سربازی با ارائه پروژه

 کسری خدمت سربازی با ارائه پروژه

یکی از اصلی ترین دغدغه های مشمولان خدمت سربازی ، چگونگی گذراندن دوره خدمت سربازی میباشد؛ از این رو همیشه در پی راه هایی برای کسری یا معافیت میباشند.

هدف اصلی این طرح، ارتقاء دستاوردهای تحقیقاتی، استفاده ی بهینه از دانش علمی دانشجویان و تسهیل و تسریع در خدمت سربازی برای مشمولان است.

برای گذارندن دوره ی سربازی از طریق انجام پروژه دو راه  وجود دارد:

 • از طریق بنیاد نخبگان نیروهای مسلح
 • از طریق بنیاد ملی نخبگان
 • از طریق بنیاد نخبگان نیروهای مسلح
شرط لازم برای کسر خدمت از این طریق این است که فرد حتما دانشجو یا فارغ التحصیل ارشد یا دکتری باشد.

در این حالت شخص می بایست به بنیاد نخبگان نیرو های مسلح که در تهران واقع است مراجعه کند و تشکیل پرونده دهد. بعد از تشکیل پرونده ،فرد منتظر می ماند تا بنیاد پروژه ای برای او پیدا کند.که این کار خود زمان بر است. بنیاد پروژه را از سازمانهای مربوطه دریافت می کند.برای تسریع در انجام کار و انجام پروژه ی مورد علاقه ی خود،شخص می تواند با این سازمانها قبلا هماهنگ شود و در مورد پروژه ای که در توانش است به توافق برسد، سپس این سازمان نامه ای به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح ارسال می کند و نیازمندی خود را اعلام می کند. معمولا به مشمولان غیرنخبه در خصوص مسائل امنیتی و دفاعی پروژه می دهند.

در صورتی که فرد اقدام از طریق بنیاد نخبگان نیروهای مسلح اقدام می کند، باید تعدادی پروژه را انجام دهد تا از خدمت سربازی اش کسر گردد در صورتی که برای نخبگانی که از طریق بنیاد ملی نخبگان اقدام می کنند انجام یک پروژه کافی است. البته در صورت کسری خدمت از طریق پروژه، دوره ی آموزشی سربازی اجباری است. افرادی که در حین خدمت هستند نیز می توانند از این طرح استفاده کنند و با انجام پروژه از مابقی خدمت خود کسر کنند.
مشمولان نخبه و استعداد های برتر در صورتی که امکان ارائه پروژه ی تحقیقاتی را داشته باشند با دارا بودن مدرک کارشناسی نیز می توانند از این طرح استفاده کنند اما افراد غیر نخبه حتما بایستی مدرک ارشد یا دکتری داشته باشند یا در حال تحصیل در این مقاطع باشند.

نخبگان و استعدادهای برتر که دارای شرایط  زیر هستند می توانند برای این طرح اقدام کنند:

 • ثبت اختراع داشته باشند و معدل کل ارشد آنها بالای 15 باشد. یا اگر در حال تحصیل هستند معدل کنونی ارشدشان بالای 17 باشد.
 • در مقطع کارشناسی ارشد و حداقل بین 15 نفر شاگرد اول باشد (معدل کارشناسی مهم نیست) + یک مقاله معتبر ISI که از پایان نامه خود استخراج کرده باشند ونامه ی معرفی استاد داشته باشد.
 • معدل دوره ی کارشناسی بالای 16 +کارشناسی ارشد با احتساب نمره ی پایان نامه بالای 17 + مقاله استخراج شده از پایان نامه که در مجلات علمی پزوهشی داخلی یا خارجی مورد تایید وزارت علوم چاپ گردد + دو توصیه نامه از طرف اعضائ هیئت علمی دانشگاه نوشته شده باشد.
 • برای شروع کار، شخص به بنیاد ملی نخبگان شهر خود مراجعه می کند و در صورتی که شرایط بالا را داشته باشد بنیاد برای وی پرونده تشکیل می دهد. پس از مشخص شدن سازمان مربوطه و نوع پروژه، مشمول می تواند کار انجام پروژه را آغاز کند. بنیاد برای انجام این پروژه زمان خاصی در نظر گرفته و بایستی این پروژه حداقل 10 ماه الی یک سال به طول بیانجامد. یعنی فرد نمی تواند پروژه ی خود را یک ماهه به اتمام برساند و کارت پایان خدمت خود را بگیرد. برای مشمولان نخبه معمولا در موضوعات و مسائل کشوری و لشکری پروژه ارائه می گردد.
 • نکته ی مهم دیگر هم این است که این افراد نیز بایستی دوره ی آموزشی را بگذرانند. دوره ی آموزشی در سال دو بار  و در ماه های تیر و دی قابل انجام است و  مشمولان می توانند این دوره را قبل، بعد یا در حین انجام پروژه بگذرانند.

چند نکته ی مهم در رابطه با انجام پروژه

 • افرادی که قصد انجام پروژه های بیشتر را دارند نباید بعد از اتمام پروژهی اول آن را تحویل دهند و باید منتظر اتمام پروژه های بعدی باشند و همه را یک جا ارائه دهند چون جلسه ی داوری کمسیون برای هر فرد فقط یک بار تشکیل می گردد.
 • در صورتی که فرد به علت عدم توانایی نتواند پروزه را ادامه دهد به او کسری تعلق نمی گیرد ولی اگر فرد تا جایی ادامه دهد ولی دانشگاه ادامه همکاری را قبول نکند، تا جایی که پروژه کار شده به شخص امتیاز تعلق می گیرد.
 • پس از تحویل پروژه به فرد،  بنیاد نخبگان نیروهای مسلح بر طول انجام پروژه نظارت می کنند .

مدارک لازم برای نخبگان

گواهی ثبت نخبگی بنیاد ملی نخبگان به همراه نامه ی معرفی بنیاد نخبگان نیروهای مسلح

مدارک لازم برای همکاران تحقیقاتی:

 1. پروپوزال تایید شده توسط دانشگاه مربوطه
 2. گواهی اشتغال به تحصیل یا فراغت از تحصیل و یا گواهی اشتغال به خدمت برای افراد سرباز
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی
 4. یک قطعه عکس

دیدگاهتان را بنویسید