مقاله بیس

مقالات جامعه شناسی | آموزش دانلود مقاله رایگان

مقاله بیس

در بسیاری از دانشگاه‌ها، دانشجویان برای نگارش پایان نامه خود از یک یا دو مقاله، تحت عنوان مقاله بیس استفاده می‌کنند.

تعریف مقاله بیس

منظور از مقاله بیس مقاله‌ای است که شما در پژوهش خود (چه نوشتن پایان نامه و چه نوشتن مقاله) از آن بیشترین استفاده را دارید.

در هر کار پژوهشی، پژوهشگر می‌تواند از چند مقاله و چند پایان نامه استفاده کند، اما دراین‌بین یک یا دو مقاله وجود دارد که در فرآیند نگارش پایان نامه، بیشترین کمک را به دانشجو می‌کند.

نوشتن پروپوزال از روی مقاله بیس

یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آغاز دوره و یا در حین گذراندن کارشناسی ارشد و یا دکتری، به زمینه علمی خاصی علاقه‌مند می‌شود.

بهتر است دانشجو هنگام انتخاب موضوع پایان نامه، علاقه خود و زمینه تخصصی استاد راهنمایش را در نظر بگیرد.

با توجه به طولانی بودن فرآیند نوشتن پایان نامه، وقتی دانشجو به موضوع انتخابی علاقه‌مند نباشد، نگارش پایان نامه از همان اولین روز برای او خسته‌کننده خواهد بود. حال اگر موضوع پایان نامه در حوزه تخصصی استاد راهنما نباشد، او نمی‌تواند به پیشرفت کار کمک کند و تمام سختی‌های پایان نامه بر دوش خود دانشجو خواهد بود.

اگر موضوعی در نظر نداشته باشد، استاد راهنما شما را کمک خواهد کرد و یک یا چند موضوع را که قابلیت انجام پژوهش را دارند به شما معرفی خواهد کرد. او همچنین چندین سایت و ژورنال‌های معتبر انگلیسی‌زبان به شما معرفی خواهد کرد تا مقاله سرچ کنید.

مطلب پیشنهادی :  آشنایی با اصطلاحات تخصصی مقاله نویسی

در ابتدای کار و پیش از نوشتن پروپوزال، دانشجو باید چندین مقاله مرتبط با موضوع انتخابی مطالعه کند تا بتواند پروپوزال خود را بنویسد.

دانلود مقاله بیس برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه

از جمله سایت‌های معتبر برای جستجوی مقاله بیس عبارتند از:

ساینس دایرکت  (Science Direct)

در این سایت در جعبه جستجو key words، موضوع خود را وارد کنید. در این صورت مقالات مرتبط در صفحه نمایش نشان داده می‌شود.

در لینک‌های “معرفی سایت‌های علمی پژوهشی” و “دانلود پایان نامه” نحوه دانلود رایگان مقاله و پایان نامه توضیح داده شده است.

بعد از دانلود مقالات مرتبط با موضوع پایان نامه، چکیده مقالات را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که هم سو با موضوع شما است.

بعد از مطالعه مقالات مختلف، یک یا دو مقاله خواهید یافت که از همه بیشتر به موضوع شما نزدیک خواهد بود. در واقع چنین مقاله‌ای، مقاله بیس کار پژوهشی شما خواهد بود و شما از این مقاله بیشتر از مقالات و پایان نامه‌های دیگر در نگارش بخش‌های مختلف پروپوزال و پایان نامه خود استفاده خواهید کرد.

مطلب پیشنهادی :  مجلات ایمنی شناسی | مجلات علمی و پژوهشی ایمنی شناسی

در انتخاب مقاله بیس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در انتخاب مقاله بیس به نکات زیر توجه کنید:

  1. مقاله‌ای انتخاب کنید که جدید بوده و در یکی دو سال اخیر منتشر شده باشد.
  2. مقالات خود را از بین ژورنال‌های معتبر با ایمپکت فاکتور بالا انتخاب کنید. زیرا در چنین مجلاتی مقالات با سطح علمی بالا منتشر می‌شوند.
  3. مقالاتی انتخاب کنید که همه متغیرهای پژوهشی شما را دربردارد.
  4. عنوان مقاله را حتماً چک کنید که در پایان نامه‌ها و مقاله‌های داخلی قبلاً کار نشده باشد. برای این کار به سایت ایرانداک مراجعه کنید. نحوه سرچ پایان نامه در ایراداک در لینک ” تکراری نبودن موضوع پایان نامه در ایران داک ” توضیح داده شده است.
  5. در موضوعاتی که نیاز به توزیع پرسشنامه است، مقاله‌ای را به عنوان مقاله بیس انتخاب کنید که پرسشنامه استفاده شده در مقاله در ضمیمه مقاله پیوست شده باشد یا بتوان آن پرسشنامه را از منابع دیگر پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید