نحوه مطالعه مقالات برای تعیین عنوان مقاله

اصول انتخاب عنوان مقاله - نحوه مطالعه مقالات برای تعیین عنوان مقاله

نحوه مطالعه مقالات برای تعیین عنوان مقاله

اولین کاری که باید انجام دهید این است که باید بدانید شما نباید تمامی مطالب را مطاله کنید و نحوه خواندن مطالب برای تعیین عنوان مقاله اصول خاص خود را دارد .

چکیده مطلب یا Abstract   یکی از نکته هایی است که باید بدانید آن را مطالعه کنید . اگر میخواهید بدانید که آیا مقاله بدرد شما میخورد یا نه باید نحوه خواندن مقاله را مطالعه کنید مطلب هایی مانند جامعه آماری و نتایج بدست آمده در این گزینه به شما کمک خواهند کرد.

تعیین عنوان مقاله

برخی از اساتید راهنما از دانشجو می‌خواهند تا یک مدل مفهومی دقیقاً همانند مدل مفهومی مقاله بیس را استفاده کنند. این کار اشتباه نیست زیرا ممکن است کار تحقیقی موجود در مقاله بیس، در کشور دیگری انجام‌ گرفته باشد و ما بخواهیم آنرا در کشور خودمان انجام دهیم.

اما به‌هرحال بهتر است در انتخاب عنوان کمی خلاق‌تر باشیم حداقل می‌توانیم از مدل مفهومی دو یا سه مقاله استفاده کرده و مدل مفهومی جدیدی را ایجاد کنیم.

مطلب پیشنهادی :  مجلات ورزش و تربیت بدنی | مجلات علمی و پژوهشی و ترویجی ورزش و تربیت بدنی

عنوان مقالات

در بین مقالاتی که برای مطالعه انتخاب کرده‌اید معمولاً مقالاتی یافت می‌شود که به عنوان شما نزدیک‌تر هستند. یا بهتر است بگوییم پس از مطالعه مقالات مختلف به این نتیجه می‌رسید که عنوانی را بر اساس چند تا از مقالاتی که مطالعه کرده‌اید انتخاب کنید و بین این مقالات نیز نهایتاً مقاله‌ای را انتخاب می‌کنید که همان مقاله بیس شما می‌شود و بیشترین تأثیر را در کار تحقیقی شما دارد.

فرضیات برای عنوان مقاله

درصورتی‌که جواب مثبت بود می‌توانید به دنبال مدل مفهومی و دیدن فرضیات باشید (البته توجه داشته باشید که برخلاف فرضیات که جزء اصلی یک تحقیق علمی- پژوهشی محسوب می‌شود، همه مقالات مدل مفهومی ندارند).

مورد بعدی این‌که برخلاف مقالات معتبر دنیا، اکثر مقالات داخلی در بخش چکیده خود بیشتر داستان‌سرایی می‌کنند تا ذکر مطالب کلی و مهم مقاله. چنین به نظر می‌رسد که این محققان فلسفه وجودی چکیده را هنوز درک نکرده‌اند. با مقایسه چند مقاله معتبر خارجی و چند مقاله داخلی و مقایسه آن‌ها، این گفته می‌تواند مورد تائید شما قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی :  بیان مسئله در پروپوزال و پروژه

دیدگاهتان را بنویسید