نکات کلیدی در نگارش عنوان مقاله در مقاله نویسی

mor 439 277 copy - نکات کلیدی در نگارش عنوان مقاله در مقاله نویسی

نگارش عنوان مقاله

عنوان مقاله می بایست به طور کامل بیانگر مقاله نگارش شده باشد. عنوان اولین توصیف از مقاله شما در دید خواننده می باشد که باید جلب توجه نماید. حتما مد نظر داششته باشید که اولین بیننده مقاله شما داوران مجله ای است که می خواهید در آن به چاپ مقاله بپردازید.و از طرفی خوانندگان  باعث نشر و ارجاع دهندگان به مقاله شما هستند پس باید از هر دو جهت بهترین معرفی را برای مقاله خود داشته باشید.

عنوان جامع و کاملی برای مقاله خود بنویسید.   

نشریات متعددی در حال چاپ مقالات علمی می باشند و تعداد مقالات بیشماری روزانه در موضوعات مختلف به چاپ می رسند.  مطمئنن مخاطبین و خوانندگان و پژوهشگران برای مطالعه یک مقاله و یافتن مقاله مورد نظر برای مطالعه، مقالات بیشماری پیش رو دارند ولی مقاله ای را برای مطالعه انتخاب می نمایند که  در دید اول آنها را جذب نماید. پس اولین چیزی که مخاطب را جذب می نماید عنوان مقاله بوده که باید در انتخاب آن دقت نمود.

داوران ابتدا بررسی می نمایند که آیا عنوان انتخاب شده شما به بیان واضح پژوهش صورت گرفته می پردازد یا خیر. سردبیران از عناوینی بی ربط به موضوع بسیار گریزانند. از این رو عنوان را آموزنده و مختصر (روشن، توصیفی و نه خیلی طولانی) بیان نمایید. تا حد امکان در عنوان مقاله از کلمات فنی و اختصارات استفاده ننمایید. به این خاطر که شما دایره بیشتری از مخاطبین را برای مطالعه مقاله خود نیاز دارید. زمان زیادی را صرف انتخاب موضوع نمایید و با نویسندگان همکارتان مشورت فراوان داشته باشید.

در ادامه چند نمونه از عناوین مقاله را مشاهده می نمایید که در ابتدا توسط نویسندگان نگارش گردیده اند و پس از انجام مقاله برای مجله ارسال نموده اند و در ادامه برای چاپ مقاله با توجه به درخواست داوری تغییر یافته اند .

مثال 1 :

عنوان اولیه :

Preliminary observations on the effect of salinity on benthic community distribution within an estuarine system, in the North Sea

کامنت های داوران :

عنوان بلند باعث سردرگمی خوانندگان می گردد. همه کلمات شامل”studies on,” “the nature of,” را حذف نمایید. هرگز کلماتی منجمله مقدماتی و اولیه را در عنوان استفاده ننمایید.

عنوان اصلاح شده :

Effect of salinity on benthic distribution within the Scheldt estuary (North Sea)

مثال 2 :

عنوان اولیه :

Action of antibiotics on bacteria

کامنت های داوران :

عنوان می بایست واضح باشد. هنگام طرح عنوان به چگونگی جست و جو برای یافتن مقاله حاضر بیاندیشید.

عنوان اصلاح شده :

Inhibition of growth of Mycobacterium tuberculosis by streptomycin

مثال 3 :

عنوان اولیه :

Fabrication of carbon/CdS coaxial nanofibers displaying optical and electrical properties via electrospinning carbon

کامنت های داوران :

زبان نوشتاری شما نیاز به ارتقا دارد. بنده مقاله شما را مطالعه نکرده ام به این دلیل که کلمات مترادف در جمله معنی دیگری ایجاد میکنند بهتراست از کلمات به نحو صحیحی استفاده گردد تا عنوان گنگ نگردد. –  سردبیر

عنوان اصلاح شده :

Electrospinning of carbon/CdS coaxial nanofibers with optical and electrical properties

دیدگاهتان را بنویسید